fot. Jonathan Velasquez/unsplash

Radio Watykańskie mówi już w 53 językach

Język kannada staje się 53. językiem Radia Watykańskiego – Vatican News. Od wtorku na portalu mediów watykańskich będzie można czytać wiadomości w tym języku, używanym przez miliony ludzi w Indiach. Jest to wynik współpracy między Dykasterią ds. Komunikacji a archidiecezją Bangalore w indyjskim stanie Karnataka.

„Cieszę się z uruchomienia tych stron w języku kannada” – powiedział arcybiskup Bangalore, Peter Machado. „Wiadomości o Papieżu, Watykanie, Kościele powszechnym i świecie są bardzo interesujące i ważne dla lokalnego Kościoła w Kamataka. Dziękuję naszemu umiłowanemu Ojcu Świętemu, Papieżowi Franciszkowi, za jego nieustanny nacisk na synodalność i niesienie Kościoła na peryferie. Wierni z pewnością będą czerpać korzyści z lektury tych artykułów, a na późniejszym etapie, gdy będzie to możliwe, również z ich transmisji za pośrednictwem produkcji audio/wideo. Jestem pewien, że Centrum Komunikacji Archidiecezji Bangalore będzie przybliżać Kościół powszechny wiernym”. 

Język starożytnym, ale żywy

„Nowy język dołącza do pozostałych używanych w Vatican News. Starożytny język, lecz żywy – podkreśla Paolo Ruffini – żywy jak wspólnota katolicka, która pomaga nam w tym małym, wielkim przedsięwzięciu: posługiwaniu się językiem 35 milionów Hindusów. To wyraz uznania dla tej kultury, służba na rzecz autentycznej komunikacji, sposób, by podążać razem – krok po kroku. Oczywiście, to wysiłek, ale jak mówi przysłowie kannada: ಕೈ ಕೆಸರಾದರೆ ಬಾಯಿ ಮೊಸರು – Wysiłek zawsze się opłaca”.

„Decyzja o dodaniu języka kannada do 52 już obecnych w Radiu Watykańskim – Vatican News, aby nieść słowo Papieża w języku ojczystym do milionów Hindusów potwierdza nasze powołanie do służby Biskupowi Rzymu i Kościołom, które tworzą Kościół powszechny” – powiedział Andrea Tornielli, dyrektor redakcyjny watykańskich mediów. „W czasach charakteryzujących się trudnościami i niepewnością, wojnami i przemocą, pocieszające jest to, że Kościół daje świadectwo komunii i dzielenia się, umacniając więzi między Rzymem a światem” – dodał Tornielli.

Andrea Tornielli, szef mediów watykańskich
Andrea Tornielli, fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

„To jest cudowne, jak Kościół oddycha. 93 lata temu papież Pius XI zlecił Guglielmo Marconiemu zbudowanie Radia Watykańskiego, aby przynieść światu nadzieję – podkreśla Massimiliano Menichetti, szef Radia Watykańskiego Vatican News – aby szerzyć chrześcijańskie przepowiadanie, budować Kościół Chrystusa. W latach dziewięćdziesiątych fale Papieskiego Radia dotarły do Wietnamu, to głoszenie zrodziło ‘radiowych chrześcijan’, nowy żywy Kościół. Dziś nowe technologie (fale, satelity, internet) oferują wiele możliwości niesienia Dobrej Nowiny do często zranionego świata. Język kannada jest kolejnym przykładem witalności i braterstwa, a naszym życzeniem jest, abyśmy nadal przecierali te szlaki w poczuciu odpowiedzialności i jedności”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze