Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Radom: gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu

– Jesteśmy wdzięczni za wasze poświęcenie. Niech wasza postawa będzie zachętą do otwartości, gotowości i poświęcenia dla innych – mówił biskup radomski Marek Solarczyk, który uczestniczył w gali z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, 1 grudnia w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Podczas wydarzenia wręczono nagrody w dwóch kategoriach – wolontariusz i klub roku 2023.

Bp Marek Solarczyk zwrócił uwagę, że gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu jest okazją do podziękowania wolontariuszom za ich zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka. – Wyrażamy naszą wdzięczność dla ogromnej rzeszy tych, którzy poświęcając siebie, swoje zdolności, a przede wszystkim ofiarowując swoje serce, chcą być dla innych w bardzo wielu przestrzeniach ludzkiego życia. Arka podejmuje wiele inicjatyw, daje nadzieję osobom potrzebującym wsparcia. Jesteśmy wdzięczni za ich poświęcenie, niech ich postawa będzie zachętą do otwartości, gotowości i poświęcenia dla innych – mówił bp Marek Solarczyk.

Gala została zorganizowana przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu. Jego misją jest działalność kulturalno – oświatowa, edukacyjna, profilaktyczna, społeczna, charytatywna skierowana na rzecz dzieci, młodzieży i studentów. Bezpłatnym dożywianiem obejmuje ponad 500 dzieci i młodzieży z terenu miasta Radomia. Miesięcznie wydaje około 10 tysięcy posiłków. W 2024 roku Arka rozpocznie świętowanie 25-lecie istnienia. I właśnie gala była okazją do uhonorowania wolontariuszy za ich bezinteresowną pracę na rzecz innych.

Prezes SCM „Arka” ks. Andrzej Tuszyński mówi, że wolontariat jest jednym z najważniejszych programów w stowarzyszeniu. Dodaje, że jest dobrą metodą wychowywania młodzieży. – Preferujemy wolontariat systematyczny. Zachęcamy, żeby każdy dwie godziny przepracował na rzecz innych osób, czy organizacji. W tegorocznej gali biorą udział wolontariusze, którzy już mają swoje dzieci i one też zostały wolontariuszami. To cieszy. Bogu dziękuję za to dobro, które się udało zrobić – powiedział ks. Tuszyński.

>>> „Aleee niebieskie oczy!” Opuszczone dzieci i otwarte serca wolontariuszy [REPORTAŻ]

W trakcie gali prezydent miasta Radosław Witkowski wręczył ks. Tuszyńskiemu Medal Prezydenta Miasta Radomia za budowanie pozytywnego wizerunku miasta poprzez zaangażowanie w wieloletnią działalność w ramach stowarzyszenia, w tym promowanie właściwych wzorców wśród dzieci i młodzieży, a także inspirowanie do wprowadzenia pozytywnych zmian w życiu.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Wolontariuszem roku została Wiktoria Nitek z XI LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu. Wiktoria nie mogła uczestniczyć w gali. Nagrodę w jej imieniu odebrała Anna Duda, opiekun szkolnego wolontariatu. Wiktoria działa w wolontariacie już od szkoły podstawowej, od trzech lat angażuje się w pomoc dzieciom w świetlicy socjoterapeutycznej prowadzonej przez siostry michalitki w Radomiu. 

Klubem roku został Szkolny Klub Wolontariatu działający przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orła Białego w Radomiu. – Przede wszystkim chcemy wychować młodych ludzi tak, żeby umieli być nie tylko biorcami, ale przede wszystkim dawcami, czyli umieli podzielić się swoim wolnym czasem i umieli współpracować z innymi. Chcemy dopracować się takiego profilu młodego człowieka, który potrafi żyć w społeczeństwie – wyjaśnia opiekunka klubu Ewelina Niemkiewicz.


Wolontariuszką jest Nikola Farkowska. Opowiada, że pomaganie innym sprawia jej radość. W ramach wolontariatu pomaga w świetlicach, bibliotekach, uczestniczy w zbiórkach na różne fundacje, m.in. Dzieło Nowego Tysiąclecia, która przekazuje stypendia dla uzdolnionych dzieci i młodzieży z biedniejszych rodzin.


W Kościele radomskim wiele organizacji wspiera wolontariat. Jedną z nich jest Caritas Diecezji Radomskiej, która opiekuje się Parafialnymi Zespołami Caritas. Działalność PZC polega m.in. na prowadzeniu punktów pomocy rzeczowej, dystrybucji żywności, przygotowywaniu paczek żywnościowych, prowadzeniu punktów poradnictwa, świetlic parafialnych, organizowaniu letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin, prowadzeniu jadłodajni, zbiórek żywności, organizowaniu festynów – pozyskując w ten sposób środki dla najuboższych i najbardziej potrzebujących mieszkańców parafii, organizowaniu zbiórek dla osób chorych i niepełnosprawnych z terenu parafii, aktywnym włączaniu się w akcje diecezjalne i ogólnopolskie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze