Radość w śląskim zoo – po wielu latach urodziła się żyrafa
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie na świat przyszła żyrafa siatkowana. To pierwsze narodziny żyrafy po siedmioletniej przerwie i 20 żyrafa urodzona w chorzowskim zoo – poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Daria Kroczek.
Żyrafiątko przyszło na świat 18 września. Mamą „maleńkiej” samiczki jest Lindani, która teraz opiekuje się córeczką. Tata to Iroko – samiec sprowadzony do zoo w 2022 r.
„Młoda samiczka mierzy około 180 cm. Jest silna i zdrowa – nie odstępuje na krok swojej mamy, a na opiekunów spogląda z zaciekawieniem. Wnikliwy obserwator już teraz zauważy jej podobieństwo do mamy – na niektórych plamach na klatce piersiowej widać u niej charakterystyczne, jaśniejsze punkty w kształcie gwiazdek, podobne do tych, które na swoim ciele ma Lindani” – przekazała w środę rzeczniczka Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie Daria Kroczek.
Żyrafy charakteryzują się indywidualnym wzorem plam, który nie zmienia się przez całe życie. Samiczka nie ma jeszcze imienia. Zoo zapewniło, że zostanie ono wybrane w niedalekiej przyszłości, gdy opiekunowie lepiej poznają jej charakter.
„Z pewnością będzie to imię międzynarodowe, które w przyszłości nie będzie sprawiało trudności w wymowie pracownikom innych europejskich zoo. Samiczka pozostanie w śląskim zoo aż dorośnie. Wtedy koordynator hodowli gatunku zadecyduje o jej wyjeździe do innego ogrodu lub pozostaniu na Śląsku” – zaznaczyła Kroczek.
Narodziny żyrafy są pierwszymi narodzinami w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym od siedmiu lat. Od 2016 r. chorzowskie stado żyraf składało się wyłącznie z samic. W 2022 r. udało się sprowadzić do Chorzowa młodego samca z ogrodu zoologicznego w Gdańsku. Po niedługim czasie udało się połączyć go z samicami, co zaowocowało pierwszymi od siedmiu lat narodzinami żyrafy. To 20 żyrafa urodzona w chorzowskim zoo.
Żyrafa siatkowana jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (kategoria EN w Czerwonej Księdze Gatunków). Dane z 2021 r. wskazują, że w środowisku naturalnym występuje obecnie około 16 tys. osobników tego gatunku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |