Radosław Bukowski: śmieci do kosza, nie do lasu!
Czy Twoje śmieci zawsze trafiają do kosza? Czy nie jest tak, że czasami „przypadkiem” trafiają na ulice, do krzaków, na trawnik czy do akwenu, nad którym wypoczywasz?
Druga połowa sierpnia to czas powrotów z urlopów i wyjazdów wakacyjnych. W obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa wypoczywaliśmy głównie w naszym kraju, nad morzem, w górach czy na Mazurach. Często spędzaliśmy ten czas w najbliższej okolicy, w lesie czy nad jeziorem. Wielu z nas pozostawiło po sobie w tych miejscach bardzo konkretny ślad, często nieświadomy. Bez refleksji nad tym, jakie tragiczne może mieć skutki dla środowiska. Śmieci, bo o nich mowa, to ogromny problem i przykry widok w lasach i w okolicach parkingów oraz plaż nad akwenami.
>>> Katastrofa na Mauritiusie: rafę skaziły setki ton paliw [ZDJĘCIA]
Winny – człowiek
Od wielu już lat błędy i zaniedbania popełniane przez człowieka mają negatywny wpływ na środowisko, na faunę i florę; wody rzek, jezior, mórz i oceanów; góry oraz ogólną jakość powietrza. Takimi najtragiczniejszymi w skutkach przykładami, które w ostatnim czasie doprowadziły środowisko do destrukcji, są np. osuszenie jeziora Aralskiego, katastrofa w Czarnobylu czy niedawny wyciek kilkudziesięciu ton oleju napędowego w Norylsku na Syberii. Często śledzimy w telewizji i w internecie demonstracje i protesty organizacji proekologicznych, które stawiają sobie za główny cel ochronę środowiska.
Niedźwiedź z reklamy
Niczego jednak dobrego nie zrobimy, jeśli będziemy tylko śledzić działania innych osób czy grup, a sami pozostaniemy bierni. Wtedy nie będziemy w niczym lepsi – będziemy działać na niekorzyść środowiska. Takim bardzo konkretnym przykładem, którego doświadczamy praktycznie na co dzień, jest problem zaśmiecania lasów i innych terenów odwiedzanych przez nas w celach rekreacyjnych. Złośliwi powiedzą, że cały ten problem to skutek rosnących cen za odbiór odpadów, ale to nieprawda. Kiedyś nie było segregacji, wrzucaliśmy wszystko do „jednego wora”, a i tak powstawały dzikie wysypiska. Teraz sytuacja nie uległa poprawie i wciąż, przechadzając się po lasach, naszym oczom ukazują się przykre widoki. Puste opakowania po żywości i napojach, czasem również zużyty sprzęt RTV i AGD, opony, odpady budowlane oraz fabryczne… Można by długo wymieniać. Wiele z tych rzeczy trafiło do lasu celowo… Stanowią ogromne zagrożenie dla fauny i flory lasu. Przyjrzyjmy się reklamie pewnej marki piwa, którą emitują teraz telewizje. Widzimy w niej młodego niedźwiedzia zaciekawionego odpadami pozostawionymi przez ludzi w lesie. Miś wchodzi do bębna porzuconej tam pralki i stacza się ze wzniesienia w dół. To tylko reklama i dla niektórych może nawet zabawna przygoda, która przydarzyła się nieroztropnemu niedźwiadkowi. Takie rzeczy, choć może ich nie widzimy, dzieją się naprawdę.
Nie bądź nieczuły
Zarząd Lasów Państwowych i poszczególne jego podmioty każdego roku przeznaczają na wywóz odpadów z lasów ogromne środki. Mimo wysokich kar nakładanych na osoby łamiące w ten sposób prawo – ten haniebny proceder nie ma końca.
>>> Uganda: franciszkanie założyli ekologiczną farmę
Nie pozostawiajmy złych znaków po sobie w przyrodzie, miejsce śmieci jest w koszu, a nie w lesie. Przebywając w te ostatnie dni wakacji nad jeziorami również pamiętajmy, aby składować odpady w specjalnie przygotowanych miejscach, a nie gdziekolwiek. Nie zapominajmy też, że nad jeziorem również możemy segregować odpady – a nie wrzucać wszystkich do kosza na odpady zmieszane. Gdy podczas leśnych wędrówek zauważymy drobne śmieci – to warto je podnieść, zabrać ze sobą i po powrocie z lasu wyrzucić do kosza. A gdy trafimy na wielkie składowisko odpadów, to bez wahania poinformujmy o tym straż leśną czy nadleśnictwo. W takiej sytuacji przydatna może być aplikacja mobilna mBDL, która określa i zapisuje naszą lokalizację na terenach leśnych (przydać może nam się ona również podczas nadchodzących, jesiennych grzybobrań). Pamiętajmy, że las, jego fauna i flora to nasze wspólne dobro. Szanujmy lasy, cieszmy się nimi i pozostawiajmy w nieskazitelnym stanie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |