Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Raport: ocieplenie klimatu dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo powodzi takich jak w Polsce

Ocieplenie klimatu dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo takich powodzi, jak ta, która nawiedziła ostatnio Środkową Europę – wynika z opublikowanego w środę raportu naukowców z siedmiu krajów, cytowanego przez Deutsche Welle.

World Weather Attribution, kolektyw naukowców z Czech, Polski, Austrii, Holandii, Szwecji, Francji i Wielkiej Brytanii, ogłosił, że niż Boris wywołał w Europie Środkowej „zdecydowanie” największe opady, jakie udało się odnotować w historii regionu. Wyjątkowo rozległy był też obszar, na którym wystąpiły ulewy.

Raport naukowców głosi, że w dzisiejszym klimacie, o 1,3 st. Celsjusza cieplejszym niż w epoce preindustrialnej, wyjątkowo ulewne deszcze utrzymujące się przez cztery dni występują z dwukrotnie większym prawdopodobieństwem niż przed nastaniem ery przemysłowej. Ponadto opady takie mogą być o 20 proc. bardziej intensywne.

>>> Dolnośląskie: po powodzi fala rezygnacji z turystycznych rezerwacji

PAP/Maciej Kulczyñski

Wszystkie modele przeanalizowane przez naukowców wskazują na to, że – w ostrożnej ocenie – zmiany klimatyczne wywołane spalaniem paliw kopalnych spowodują prawdopodobnie dalszy wzrost intensywności takich opadów o 7 proc.

Jeśli zgodnie z analizowanym scenariuszem nastąpi dalsze ocieplenie klimatu o 2 stopnie Celsjusza, to czterodniowe ulewy o wyjątkowej intensywności staną się o 50 proc. bardziej prawdopodobne niż obecnie – prognozuje World Weather Attribution.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze