Fot. pixabay/Yong_

RCB opublikowało poradniki reagowania na zagrożenia

Rozmowa z bliskimi i wspólne ustalenie planu działania, przygotowanie plecaka ewakuacyjnego z najpotrzebniejszymi rzeczami i określenie, jakie miejsce w pobliżu będzie najbezpieczniejsze – Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wskazuje, jak reagować w przypadku zagrożeń różnego typu.

W piątek RCB poinformowało w na swej stronie internetowej o uruchomieniu specjalnej witryny, na której można znaleźć poradniki, jak przygotować się i reagować na zagrożenia różnego typu: biologiczne, chemiczne, jądrowe, radiacyjne czy zagrożenie eksplozjami (ang. CBRNE). Poradniki dostępne są pod adresem: https://alert.rcb.gov.pl/

Na stronie opublikowano poradnik tłumaczący, jak należy przygotować się na ewentualne wystąpienie zróżnicowanych zagrożeń, związanych np. z atakami terrorystycznymi. RCB wskazuje trzy kroki. Pierwszy z nich to rozmowa z rodziną czy współlokatorami o zagrożeniach, w której ustali się plan działania w razie zagrożenia, a także np. metody kontaktu czy miejsca spotkań w przypadku rozdzielenia.

Drugi krok to przygotowanie tzw. plecaka ewakuacyjnego, który będzie w każdej chwili gotowy do zabrania podczas ewakuacji. RCB wskazuje, że w takim plecaku powinny znaleźć się m.in.: radio na baterie i latarka z zapasem baterii, najważniejsze dokumenty, maski ochronne, mydło/żel do dezynfekcji, mapa/GPS, zapas pożywienia na 2 dni, nóż, ołówek i notes, apteczka z opaską zaciskową, kurtka przeciwdeszczowa, śpiwór, plastikowe worki na śmieci, ubranie na zmianę, kombinerki lub łom, a także gotówka w niewielkich nominałach.

Jak podkreślono, każdy z domowników powinien mieć własny plecak, gotowy do zabrania w każdej chwili.

Trzeci krok to określenie, gdzie w domu, pracy czy szkole – w miejscach, w których przebywa się najczęściej – znajdują się najbezpieczniejsza miejsca. Idealne miejsce to przestrzeń wewnątrz budynku z grubymi ścianami pozbawiona okien. W poradniku wskazano również m.in. jak należy zachować się, gdy w momencie ostrzeżenia przed zagrożeniem znajduje się na zewnątrz.

Fot. pixabay/Matthias_Groeneveld

Oprócz tych wskazówek na stronie zamieszczono poradniki odnoszące się do pięciu typów zagrożeń – biologicznego, chemicznego, jądrowego, radiacyjnego i eksplozjami. W każdym z nich omówiono, na czym może polegać dane zagrożenie, jak w jego przypadku reagują służby, jakie są sposoby alarmowania i ostrzegania oraz metody reagowania na poszczególne zagrożenia.

W poradniku dot. zagrożeń biologicznych przeczytać możemy m.in., jak należy postępować z podejrzanymi przesyłkami, które mogą zawierać szkodliwe czynniki biologiczne, jak różnego typu bakterie czy wirusy. W poradniku poświęconym zagrożeniom chemicznym wskazano m.in., jakie są najpowszechniejsze szkodliwe substancje oraz jak należy opatrzyć oparzenia chemiczne.

Poradnik dot. zagrożeń eksplozjami tłumaczy natomiast, jak należy reagować w przypadku informacji o podłożeniu bomby, a także, co robić, gdy przetrwało się jej wybuch. Poradnik przypomina m.in., że po wybuchu należy wyłączyć instalację elektryczną czy gazową w budynku, a w przypadku przysypania – uderzać w elementy metalowe, by zwrócić uwagę służ ratowniczych.

Kolejny poradnik dotyczy zagrożenia jądrowego – chodzi tu m.in. o skutki potencjalnych awarii w elektrowniach atomowych. Jak wskazano, „zdarzenie nuklearne” wiąże się z uwolnieniem do środowiska dużej ilości substancji promieniotwórczej, zagrażającej ludziom i środowisku. W przypadku narażenia na tego typu zagrożenie, kluczowe jest jak najszybsze oddalenie się od źródła promieniowania – wraz z plecakiem ewakuacyjnym do wcześniej przygotowanego możliwie bezpiecznego miejsca, a także unikanie napromieniowanych obiektów – w tym poprzez jak najszybszą zmianę wystawionego na promieniowanie ubrania.

Podobnie postępować należy w przypadku zdarzenia radiacyjnego, czyli takiego, które wiąże się ze skażeniem promieniotwórczym – czyli, jak wskazano, obecnością substancji promieniotwórczej w ciałach stałych, cieczach lub gazach oraz wewnątrz i na powierzchni ciała ludzkiego. RCB podkreśla, że materiały promieniotwórcze wykorzystywane są nie tylko w elektrowniach jądrowych, ale także m.in. w medycynie oraz badaniach geologicznych i różnego rodzaju pomiarach. Również w przypadku takiego zagrożenia należy schować się przed źródłem promieniowania (w tym także napromieniowanymi przedmiotami), na przykład w schronie lub piwnicy nieuszkodzonego budynku.

Całe poradniki dotyczące poszczególnych zagrożeń, z pełnymi ich opisami oraz instrukcjami postępowania, dostępne są na stronie RCB. Poza samymi poradnikami, na stronie zamieszczono także szereg plików do pobrania, w tym poradniki w wersji pdf, a także m.in. materiały dla nauczycieli do pracy z uczniami. Na stronie zamieszczono także quizy dla dzieci pozwalające sprawdzić ich przygotowanie do reagowania na zagrożenia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze