https://www.freepik.com/freepik

Rekolekcje dla rodziców dotkniętych śmiercią samobójczą swoich dzieci

Po raz pierwszy w ostatni weekend czerwca w Ośrodku Konferencyjno – Rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi odbywają się weekendowe rekolekcje dla rodzin, które straciły swoje dzieci wyniku śmierci samobójczej.

Organizatorem rekolekcji jest archidiecezjalne duszpasterstwo dla osób będących w kryzysie suicydologicznym oraz strefa wsparcia Papageno Team.

Jak tłumaczy ks. Jarosław Magierski, rozpoczynające się rekolekcje wsparciowe, kierowane są do rodziców doświadczonych samobójczą śmiercią swoich dzieci. – Zaprosiliśmy rodziców, którzy doświadczają żałoby związanej z utratą kogoś niesamowicie ważnego w swoim życiu, a więc dziecka – syna lub córki. Zaprosiliśmy ich tutaj, aby dać im przestrzeń zaopiekowania, aby bardzo mocno podkreślić, że trwając we wspólnocie Kościoła nie są sierotami, nie są zapomniani, nie są w cieniu tej wspólnoty, ale są w centrum zainteresowania. Chcemy dzielić się nadzieją, wiarą i miłością – co ma być znakiem wsparcia wobec tych, którzy doświadczają czegoś, co jest najtrudniejsze w życiu, a więc straty swojego dziecka w wyniku samobójczej śmierci – podkreśla duszpasterz osób w kryzysie suicydologicznym i ich rodzin.

>>> Pierwszy raz od trzech lat mamy w Polsce spadek liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży

Do Porszewic przyjechało ponad 60 osób z całej Polski, którzy doświadczeni stratą swoich dzieci chcą razem się modlić, rozmawiać, słuchać się wzajemnie, ale i dzielić doświadczeniem przeżywania żałoby po stracie dziecka.

Mszy świętej na rozpoczęcie rekolekcji przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który zwracając się do uczestników rekolekcji odwołał się do fotografii zmarłych dzieci, które ustawiono przed ołtarzem, na którym sprawowano Eucharystię. – Te zdjęcia to nie jest pomnik grobowy. To jest tylko pokazanie kto z nami jest na tej Eucharystii. To nie jest tylko tak, że my się modlimy dla nich o życie wieczne. My wszyscy jesteśmy przy tym ołtarzu. To jest właśnie sposób w jaki Pan Bóg zwraca wam waszych bliskich. Jesteśmy razem w jedności, razem we wspólnocie. Ta wspólnota jest realna. Duchowa, ale realna – zauważył hierarcha.

Zdjęcie poglądowe. Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

– Bóg nam oddaje naszych zamarłych. Bóg nigdy nam ich nie zabiera! Bóg nam każe otworzyć oczy i nie godzi się z tym, co chciał zrobić Nabuchodonozor z władcą Jerozolimy – już nic nie zobaczysz więcej, a będziesz widział tylko swoich martwych synów. My otwieramy oczy przy tym ołtarzu i widzimy ich wszystkich jako żyjących i to jest ostatnie słowo Boga. Bóg nam zwraca naszych bliskich. Bóg nigdy nam ich nie bierze. Bóg nie jest złodziejem! Bóg nie jest mordercą! Pan Bóg jest Ojcem, który daje życie, który sprawia życie, który nie odwołuje życia. – podkreślił metropolita łódzki.

W czasie Eucharystii – podczas ofiarowania – rodzice, którzy stracili swoje dzieci w śmierci samobójczej przynieśli do ołtarza zapalone świece i ustawili je wokół serca, na którym były płatki róż symbolizujące życie zmarłych dzieci.

>>> W zapobieganiu samobójstwom seniorów ogromną rolę odgrywa ich aktywizacja [ROZMOWA]

Hasło trzydniowych rekolekcji brzmi „Nie zostawię was sierotami” – Podczas tych rekolekcji chcemy,  by rodzice doświadczyli roli Kościoła, który z jednej strony chce matczynym ramieniem obejmować osoby w trudnych sytuacjach życiowych oraz doświadczyć ojcostwa, które bardzo mocno było zaakcentowane w osobie kardynała Grzegorza Rysia. Te rekolekcje to czas wzajemnego słuchania, ale i ubogacania się sobą wzajemnie. To jest równocześnie czas modlitwy, która jest troską o tych, którzy są tym problemem doświadczeni, ale także troską o te dzieci, których tym rodzicom zabrakło. – podkreśla ks. Magierski, organizator rekolekcji.

Fot. cathopic.com

Duszpasterstwo i strefa wsparcia osób w kryzysie samobójczym Papageno Team, jako pierwszy tego typu projekt w Kościele w Polsce, działa w Archidiecezji Łódzkiej od września 2022. W tym krótkim czasie do Zespołu zgłosiło się kilkadziesiąt osób z prośbą o wsparcie, rozmowę, wysłuchanie oraz modlitwę. Zaczęła się też tworzyć wspólnota duchowego wsparcia osób w kryzysie samobójczym. W czasie Eucharystii sprawowanej 20 listopada 2020 roku w parafii p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła zgromadzeni podjęli duchowe dzieło adopcji osób, które myślą o odebraniu sobie życia. Postanowili każdego dnia stawać się ziemskim aniołem stróżem konkretnej osoby znanej im z imienia i całym sercem modlić się, aby udało się jej przezwyciężyć mroczny okres beznadziejności.

Oprócz wsparcia duchowego i psychologiczno-terapeutycznego, Papageno Team włącza się także w organizację i prowadzenie warsztatów oraz szkoleń. Spotkania odbywające się na terenie całej Polski  to sposobność to dzielenia się doświadczeniem w podejmowaniu wyzwania jakim jest zapobieganie samobójstwom i profesjonalne towarzyszenie rodzinom, które doświadczyły samobójczej śmierci bliskiej osoby. To również doskonała sposobność do wymiany zdań na temat roli Kościoła – jego wspólnotowości w perspektywie prewencji i postwencji suicydalnej. Więcej na temat działalności duszpasterstwa i strefy wsparcia Papageno Team można znaleźć na stronie internetowej: www.papagenoteam.com

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze