Rekolekcje Wieczernik 9: żeby Duch Święty stał się naszym bliskim przyjacielem [ROZMOWA]
Rekolekcje przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego? To praktyka rzadko stosowana zarówno przez przez wiernych, jak i duchownych czy wspólnoty parafialne. Wato to zmienić, bo jak podkreśla Adrian Pakuła (teolog i ewangelizator), to jedna z trzech najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym. Dlatego on i jego współpracownicy przygotowali rekolekcje Wieczernik 9. Inicjatywa powstała pod patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, której przewodniczy abp Adrian Galbas.
Rekolekcje Wieczernik 9 to najnowsza duchowa propozycja twórców takich dzieł jak Oddanie 33, Rodzina 33 czy Adoracja 9. To dziewięć dni modlitwy i wewnętrznego przygotowania do przyjęcia obecności i darów Ducha Świętego. Kapłani oraz osoby świeckie, zainteresowane organizacją takiego świadectwa w parafii, zaproszone są do kontaktu pod adresem mail: [email protected].
Wszystkie materiały można znaleźć na stronie: www.wieczernik9.pl oraz na stronie Wieczernik 9 na Facebooku oraz na kanale YouTube o tej samej nazwie. Rekolekcje są dostępne w formie video, audio oraz w formie książki. Publikacja odcinka z rozważaniami będzie mieć miejsce o północy, natomiast odcinek z przygotowaniem do spowiedzi będzie publikowany codziennie o 19:00.
Maciej Kluczka (misyjne.pl): Rekolekcje Wieczernik 9 swoją formą nawiązują do innych rekolekcji, które są Waszym dziełem. Nowe, jest jednak to, że dotyczą uroczystości Zesłania Ducha Świętego. To ich pierwsza edycja. Skąd powstał pomysł, by je zorganizować?
Adrian Pakuła (teolog, ewangelizator, rekolekcjonista): – Jednym z powodów powstania tych rekolekcji było to, że uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest jedną trzech z najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym – obok Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Do tych dwóch pozostałych wydarzeń mamy zwyczaj przygotowywać się (np. przez czas Adwentu i podczas wielkopostnych rekolekcji). Nie ma natomiast takiego powszechnego zwyczaju (poza krótkimi nowennami), by w bardziej pogłębiony sposób przygotować się do tej uroczystości. W rozmowach, które toczyliśmy razem z abp. Adrianem Galbasem (który jest naszym duchowym przewodnikiem), zrodziła się myśl, by opracować rekolekcje, które pomogłyby przygotować się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Co ważne – rekolekcje Wieczernik9 – są uniwersalne. Nie są wyłącznie przygotowaniem do tej uroczystości, ale są tak przygotowane ,że można z nich korzystać przez cały rok liturgiczny.
Chyba jest tak, że z Duchem Świętym – z Trzecią Osobą Boską – mamy, jako wierni, nieco trudniej niż z Ojcem i Jezusem – Jego Synem. Duch Święty, w tradycji Kościoła, przedstawiany jest jako gołębica, tchnienie wiatru, ale to nie zawsze pomaga wystarczająco Go poznać.
– Tak, to jest wyzwanie. Jednocześnie już od jakiegoś czasu, od soboru watykańskiego II, trwa taki czas w Kościele, kiedy coraz bardziej odkrywamy Ducha Świętego, kiedy podejmujemy wiele inicjatyw i wysiłku duchowego, żeby Duch Święty nie był wielkim nieznanym, ale żeby był naszym przyjacielem. Nasza inicjatywa wpisuje się w te przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że dzięki tym rekolekcjom Duch Święty będzie konkretną osobą, bo nią jest, a nie tylko obrazem, który coś nam o Duchu Świętym mówi, ale który nie pozwala nam nawiązać z Nim osobistej relacji. Duch Święty jest osobą, przyjacielem, którego łagodne natchnienia możemy odkrywać codziennie. Dzięki temu uroczystość Zesłania Ducha Świętego nie musi nas zaskakiwać. Może być momentem, którego wyczekujemy – jak spotkania z przyjacielem.
Porozmawiajmy o strukturze rekolekcji Wieczernik 9. To są rozważania przygotowane na każdy dzień poprzedzający uroczystość, które można kontemplować prywatnie, ale i we wspólnocie. A zakończenie (18 maja) jest bardzo wspólnotowe – to czuwanie przed uroczystością w sanktuarium maryjnym w Licheniu.
– Pierwsza edycja rekolekcji będzie miała swój finał na ogólnopolskim czuwaniu w Licheniu. Celem jest zjednoczenie wszystkich, którzy zawierzyli swoje życie Matce Bożej. To ludzie zrzeszeni w dziele Oddanie33 i Teobańkologii, ale oczywiście zaproszeni są wszyscy!
A dlaczego Licheń i tamtejsze sanktuarium?
– Chodzi o to, żebyśmy zjednoczyli się jako osoby oddane Matce Bożej i razem z Nią otwierali się na przyjście Ducha Świętego. To jest odtworzenie tej sytuacji, która miała miejsce w wieczerniku. Wtedy apostołowie modlili się razem z Matką Jezusa i z Nią otwierali się na działanie Ducha Świętego. Jej obecność i modlitwa była ważną częścią doświadczenia wieczernika.
Ilu ludzi spodziewacie się podczas licheńskiego czuwania?
– Trudno to przewidzieć, bo to pierwsza edycja tego wydarzenia. Może być nas wielu, bo już na tydzień przed wydarzeniem w Domu Pielgrzyma w Licheniu nie ma wolnych miejsc. A jest tam tysiąc miejsc noclegowych.
Podczas Wieczernika 9 nawiązujemy do słów św. Jana Pawła II, które wypowiedział 45 lat temu na placu Zwycięstwa w Warszawie (podczas pierwszej pielgrzymki do Polski): „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”. Te słowa są mottem tych rekolekcji. Wszystkich chcemy zaprosić do codziennej modlitwy tym aktem strzelistym, także po rekolekcjach. Ta krótka modlitwa może przenikać nasze życie. Byłby to piękny i trwały owoc tych rekolekcji.
Jaki jest wspólny mianownik wszystkich Waszych rekolekcji?
– To Matka Boża. Ona łączy, buduje jedność. Maryja buduje jedność dzieł, które prowadzimy, ale także buduje jedność wspólnoty Kościoła, tak jak budowała jedność apostołów zebranych w wieczerniku. Właśnie dzięki temu odkryliśmy, że Matka Boża chce nas prowadzić do adoracji, dlatego powstały rekolekcje Adoracja9, które cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim coraz więcej ludzi odkrywa piękno Eucharystii i piękno adoracji Najświętszego Sakramentu.
Z tego też wyrosła idea rekolekcji przygotowujących do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. To wszystko pokazuje, że Matka Boża chce się zatroszczyć o głębię życia wewnętrznego każdego, kto Jej się oddaje. To Ona nazwana jest mistrzynią życia duchowego. I z tego oddania Maryi będą się rodzić inicjatywy, które mają ideę formacyjną, które prowadzą nas w głąb wiary. Rekolekcje Wieczernik 9 są napisane prostym językiem – by mogły w nich wziąć udział osoby, które nie mają zwyczaju regularnego czytania duchowych lektur. Jednocześnie jednak są to rekolekcje głębokie. Ich uczestnicy są zaproszeni do codziennego uczestnictwa w Eucharystii. Na każdy dzień jest przygotowane jedno konkretne zadanie eucharystyczne, które ma nam pomóc głębiej przeżywać mszę świętą. Dzięki tym zadaniom można odkryć dziewięć dróg do głębszego i świadomego przeżycia Eucharystii.
Drugim ważnym elementem tych rekolekcji jest przygotowanie do pogłębionej spowiedzi świętej. Zachęcamy, by piątek 17 maja (tuż przed uroczystością) rozplanować sobie jako dzień spowiedzi świętej. Codziennie o godz. 19.00 na kanałach rekolekcyjnych (na YouTubie i na Facebooku) pojawiać się będzie kolejny materiał przygotowujący do tego sakramentu.
I choć rekolekcje zaczęły się w piątek, to warto dołączyć do nich nawet w kolejnych dniach.
– Oczywiście! Do rekolekcji można się włączyć w każdej chwili ,a my już zaplanowaliśmy drugą edycję, która rozpocznie się tuż po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w poniedziałek, w święto Matki Kościoła. To będzie kolejny owoc uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
A już na rok 2025 Adrian Pakuła i jego zespół myślą o przygotowaniu rekolekcji Wieczernik 33. Ale o tym trochę później…
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |