Fot. Yt/screen/AADG

Rękopiśmiennicze skarby na nowym kanale Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie

Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie uruchomiło własny kanał na YouTube, by przed zbliżającym się tysiącleciem pierwszych koronacji w Gnieźnie (1025 rok) dotrzeć do jak najszerszego grona miłośników kultury i historii Polski. W publikowanych filmach instytucja będzie prezentować wybrane skarby słowa z liczącego ponad 45 tysięcy zbioru – jednego z największym i najcenniejszych w Polsce.

W pierwszym video krótko o digitalizacji pergaminowego, rękopiśmiennego mszału z ok. 1500 roku fundacji Jana Olbrachta, króla Polski w latach 1492-1501. Był to dar monarchy dla jego brata Fryderyka Jagiellończyka – jednego z najmłodszych w historii prymasów Polski. Z czasem mszał stał się własnością Kapituły Katedralnej w Gnieźnie. Wyróżnia go pismo charakterystyczne dla tekstury gotyckiej oraz wielobarwne i złote miniatury – jest ich łącznie 204, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia. Trzy z nich: Zwiastowanie, Pokłon Trzech Króli i Madonnę z Dzieciątkiem zaprezentowano szerszej publiczności w 2017 roku, kiedy z okazji obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce, trafiły na znaczki pocztowe.

>>> Piotr Fronczewski nagrał utwór z raperem

Jak informuje dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie ks. Michał Sołomieniuk, digitalizacja umożliwia i ułatwia dostęp do zabytków. Cyfrową wersję Mszału Olbrachtowego będzie można obejrzeć w placówce, a niewykluczone, że wkrótce także poza jej murami. Swoje zbiory digitalizuje i udostępnia w ten sposób także Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze