fot. EPA/GIAN EHRENZELLER

RekoSKI, czyli franciszkańskie rekolekcje na nartach

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

RekoSKI to propozycja ojców franciszkanów na spędzenie ferii. Pomysłodawcą nietypowych rekolekcji, łączących modlitwę z aktywnością fizyczną, jest krakowski zakonnik Łukasz Buksa, znany głównie z działalności artystycznej .

Zainteresowani – dzieci, młodzież, dorośli – udziałem w rekolekcjach na nartach mają do wyboru pięć pięciodniowych turnusów w styczniu i lutym. Miejscem RekoSKI jest ośrodek Totus Tuus w Zembrzycach w Beskidzie Makowskim.

Uczestnicy rekolekcji nie tylko się modlą, wspólnie uczą śpiewu, ale i codziennie po cztery godziny szusują na nartach. O. Łukasz Buksa w jednej z rozmów z PAP podkreślił, że narty są dopełnieniem spotkań z Bogiem. Franciszkanin, który słynie z koncertów wielbiących Boga, przekonuje, że modlitwa nie musi być nudna i jest możliwa wszędzie – także poza kościołem i klasztornymi murami.

O. Buksa wpadł na pomysł organizacji RekoSKI osiem lat temu. „(…) wielu braci wątpiło w powodzenie akcji. Powiedziałem jednak: +Jestem księdzem. Wierzę w cuda i że się uda+. I udało się” – wspominał. Jak dodał, każdego roku zainteresowanie rekolekcjami na nartach rośnie. W pierwszej edycji w Kościelisku udział wzięło ponad 35 osób, a w ostatniej – już ok. 300.

Zobacz także
Wasze komentarze