fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

Rektor KUL w Ambasadzie RP w Paryżu: niebawem oferta edukacyjna dla Polonii

W najbliższym czasie przedstawimy konkrety dotyczące oferty edukacyjnej dla Polonii i Polaków za granicą oraz rozpoczniemy rekrutację – zapowiedział rektor Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas spotkania w Ambasadzie RP w Paryżu.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz ambasador RP we Francji Jan Emeryk Rościszewski.

Według potrzeb

Rektor KUL podkreślił, że oferta dla Polonii i Polaków we Francji będzie dotyczyła różnorodnych form kształcenia, związanych ze studiami podyplomowymi, kursami zawodowymi. Ma być ona dostosowana do lokalnych potrzeb. Chodzi m.in. o edukację w zakresie opieki nad osobami chorymi i niesamodzielnymi, doradztwa psychologicznego, zarządzania, nauczania języka polskiego, historii i kultury polskiej, katechetyki oraz komunikacji medialnej. Podobne propozycje będą kierowane także do Polonii w innych państwach.

„Zapraszamy także młodzież polonijną z różnych państw Europy i świata do studiowania na KUL w Lublinie, prowadzimy działania promujące tę inicjatywę” – zaznaczył ks. prof. Kalinowski.

Rozszerzyć ofertę

Na znaczenie edukacji polonijnej zwracał uwagę także minister Czarnek. „W czasie dzisiejszego spotkania chcielibyśmy powiedzieć o ofercie dla Polonii, która została przygotowana. Pracujemy z księdzem rektorem, aby tę ofertę rozszerzyć” – powiedział.

Minister edukacji i nauki poinformowało pracach nad utworzeniem Instytut Rozwoju Kultury i Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbe, który będzie dysponował środkami na rzecz wsparcia Polonii. Zapowiedział też projekt ułatwiający młodzieży polonijnej wyjazdu na studia do Polski, w tym na KUL.

fot. KUL

Odwiedzili ważne miejsca

Podczas wizyty w Paryżu rektor KUL i minister edukacji odwiedzili Seminarium Polskie w Paryżu w Issy-les-Moulineaux, największą i najstarszą polską parafię we Francji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Concorde”, szkołę polską przy parafii św. Genowefy, szkołę im. Adama Mickiewicza, oraz szkołę w Aulnay-sous-Bois i parafię prowadzoną przez księży chrystusowców.

>>> Rektor KUL: wobec powrotu demonów wojny Orędzie Wielkanocne staje się źródłem pocieszenia

Ks. prof. Kalinowski wręczył medale Stulecia KUL rektorowi Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusławowi Brzysiowi i prezesowi Towarzystwa Historyczno-Literackiego, zarządzającego Biblioteką Polską w Paryżu, prof. C. Pierre Zaleskiemu, z którą KUL zamierza realizować z wspólne projekty.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze