fot. EPA/OLEG PETRASYUK

Rektor lwowskiego seminarium: podczas wojny pytania bioetyczne są dalej ważne, bo życie trwa

Wojna wpływa na wiele dziedzin życia, co do tego nie ma wątpliwości. Ale nie oznacza to pełnego zatrzymania poszczególnych aktywności. Wskazuje na to w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Ihor Boyko, rektor lwowskiego greckokatolickiego seminarium, który wykłada bioetykę. Podkreśla, iż tematy związane z jego specjalizacją nie umierają w trakcie trwającej już ponad dwa lata rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, choć często schodzą na dalszy plan.

„Chyba że są takie pytania, jakie ludzie niezależnie od wojny mają w swoim życiu, np. pytania [pojawiające się], kiedy nie mogą mieć dziecka. Czasem pytają: «co wtedy robić?», «co jest możliwe?», «co myśli Kościół o tym czy innym sposobie pomocy?». I oni przychodzą z tymi pytaniami” – opisuje ks. Boyko. Zaznacza, iż pomimo trwania walk, ostatecznie kwestie bioetyczne „pozostają zawsze aktualne”.

fot. PAP/ALESSANDRO GUERRA

Jako inne problemy z tej dziedziny podaje przykład transplantacji. Rektor lwowskiego seminarium zauważa, że nieetyczne byłoby po prostu pobieranie organów od osób poległych na wojnie, ale kwestie związane z ratowaniem życia osób rannych potrzebujących przeszczepów mogą się pojawiać nawet częściej. I ludzie przychodzą po porady w związku z takimi sytuacjami.

Ten rzut oka na nieczęsto omawiany wymiar rzeczywistości kraju ogarniętego konfliktem zbrojnym wskazuje na ważną prawdę, jak podkreśla ks. Boyko. „Myślę, że my nie możemy tylko myśleć o wojnie. Ponieważ tak, to prawda, że jest wojna, to prawda, że jesteśmy też zmęczeni tą wojną, dużo jest jej konsekwencji, ale życie idzie do przodu i my mamy również myśleć o tym, jak to będzie jutro i jak to będzie dalej” – opisuje duchowny.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze