Fot. Sławomir Milejski, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28274288

Relikwie św. Piotra wprowadzone do legnickiej katedry

– Pan Jezus zabrał swoich uczniów na przedziwną pielgrzymkę. Była to pielgrzymka nadziei. Wyruszyli znad jeziora Galilejskiego ku Cezarei Filipowej. Wśród miejsc pogańskiego kultu mała trzódka rozpoczyna dzieło ewangelizacji. Rodzi się chrześcijaństwo w pogańskiej krainie – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas sumy odpustowej.

Modlitwę poprzedziła procesja wniesienia do świątyni relikwii św. Piotra, które poświęcił i instalował w katedrze bp Andrzej. Uroczystość św. apostołów Piotra i Pawła to święto diecezji legnickiej i parafii katedralnej. Święci Apostołowie są bowiem patronami diecezji i legnickiej katedry. W uroczystej sumie odpustowej uczestniczyło wielu księży i wiernych. Eucharystię sprawował także biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek oraz biskup senior Stefan Cichy. Modlitwę poprzedziła procesja wniesienia do świątyni relikwii św. Piotra, które poświęcił i instalował w katedrze bp Siemieniewski. – To wyjątkowy znak dla naszej diecezji, dla naszego miasta, oraz dla naszej parafii. Za wstawiennictwem św. Piotra, przy jego relikwiach, będziemy mogli wypraszać potrzebne łaski dla naszego Kościoła, zwłaszcza w obliczu zbliżającego się Roku Jubileuszowego 2025 – powiedział proboszcz ks. Robert Kristman.

>>> Piotr i Paweł, czyli spór o obrzezanie i kaszankę [PATRONI DNIA]

W homilii bp Siemieniewski podkreślił, że Jezus wybrał Cezareę Filipową na miejsce szczególnej lekcji, która miała dwie odsłony. Jedna to znaki przyrody, druga to ważne słowa.

– Przybyli do źródeł Jordanu. Rzeka, która ukazuje się ludzkim oczom, jako dar łaski Boga – powiedział.

Biskup wyjaśnił, że woda staje się źródłem odnowienia, ponownych narodzin, znakiem przejścia ze śmierci do życia. Dzięki wodzie chrztu rodzi się nowy człowiek, stajemy się nowym stworzeniem. To czysty dar łaski nowego narodzenia.

Druga lekcja odbyła się za pomocą słów. Tam padło ważne pytanie – za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? Z Jezusem wielu wiązało różne nadzieje.

– Jezus jednak nie przyszedł, aby zostać jednym z proroków, jak Jan Chrzciciel, Eliasz czy Jeremiasz. Właściwa była odpowiedź Piotra – Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego. To było osobiste wyznanie wiary, przyjęcie Jezusa do swoich planów, do swojego życia. Przyjęcie Jezusa, jako tego, który zbawia, jest Synem Boga, czyli Panem – podkreśli bp Siemieniewski.

Zwrócił też uwagę, że Jezus nakreślił jeszcze większy plan, niż tylko osobisty, to ewangelizacja.

– Na wyznaniu wiary złożonym przez Piotra, Jezus buduje Kościół. Gdzie pojawia się wiara, tam może rozpocząć się budowa – zauważył biskup legnicki.

Podczas uroczystości zostały również ogłoszone nominacje na ważne funkcje w Kurii Biskupiej. Ks. dr Tomasz Metelica został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej i członkiem Rady Kapłańskiej. Ks. dr Leopold Rzodkiewicz został mianowany Wikariuszem Biskupim ds. Personalnych. Ks. dr Krzysztof Wiśniewski został mianowany Wikariuszem ds. Formacji Stałej Duchowieństwa i Osób Konsekrowanych oraz członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze