fot. EWTN Polska

Relikwie założyciela Rycerzy Kolumba dotarły do Polski

Rady Rycerzy Kolumba z Częstochowy, Radomia i Rzeszowa otrzymały relikwie swojego założyciela ks. Michaela McGivneya. Przekazał je abp Wacław Depo, Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

W przyszłym roku odbędzie się peregrynacja relikwii kapłana, który pod koniec października został beatyfikowany. W całej Polsce jest ok. 7 tys. Rycerzy Kolumba. 20% z nich podejmuje różne dzieła charytatywne w diecezji radomskiej. Kapelan Stanowy Pomocniczy w Polsce Rycerzy Kolumba ks. Wiesław Lenartowicz powiedział, że dar otrzymanych relikwii jest kolejnym krokiem w przygotowaniu do przyszłorocznej peregrynacji relikwii ks. McGivneya w Polsce, która będzie połączona z ogólnopolskim charytatywnym dziełem pro-life.

Planujemy rozpoczęcie peregrynacji 21 lutego. Potrwa ona ok. rok czasu. Chcemy popularyzować w tym czasie postać naszego założyciela. To święty na nasze czasy, bo jego postawa, duszpasterstwo, śmierć w czasie pandemii i dzieła, które zapoczątkował są lekarstwem na nasze czasy.  (ks. Wiesław Lenartowicz na antenie Radia Plus Radom)

– Jako Rycerze Kolumba widzimy w tym znak mówiący nam, że jeszcze mocniej powinniśmy się zaangażować w działania na rzecz obrony życia, jak również w podejmowanie inicjatyw związanych z życiem na każdym etapie – zwłaszcza do objęcia troską osób niepełnosprawnych i będących w potrzebie – dodał z kolei Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce.

ks. Michael McGivney, fot. Wikipedia

Rycerze Kolumba za namową Jana Pawła II i na zaproszenie kard. Józefa Glempa przybyli do Polski w 2005 r. i rozpoczęli tu działalność. Pierwszą radą w Polsce w 2006 r. była krakowska Rada im. Jana Pawła II, mająca siedzibę przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. To międzynarodowa organizacja katolicka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza prawie 2 miliony członków na całym świecie. Założycielem wspólnoty jest bł. ks. Michael McGivney. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, a jednym z głównych celów organizacji jest ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dziś Zakon skupia w Polsce ok. 7 tys. członków, działających w ponad 100 radach na terenie 28 diecezji. Filarami działalności Rycerzy Kolumba jest wiara, życie, społeczność i rodzina. To one są wyznacznikami konkretnych projektów pomocowych, u podstaw których stoi właściwa formacja do wypełniania dzieł miłosierdzia i zaangażowania we wsparcie potrzebujących – od wsparcia hospicjów po inicjatywy ratunkowe. Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze