Zobacz jak żyją chrześcijanie w Erytrei – niewielkim afrykańskim państwie, gdzie stanowią mniejszość religijną. W październiku ubiegłego roku delegacja pracowników Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie odwiedziła kilka wspólnot chrześcijańskich. Celem wizyty była ocena sytuacji chrześcijan tam żyjących oraz stworzenie dalszego planu pomocy (foto. Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

Dzięki Watykanowi prawie tysiąc uchodźców wróciło do domów

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

968 uchodźców ośrodka im. Jana XXIII z Bangi, stolicy Republiki Środkowej Afryki wróciło do swoich domów po tym, jak uciekły z powodu toczącej się wojny domowej. Kwota, jaką Watykan przeznaczył na ten cel to 80 mln franków środkowoafrykańskich, czyli ok. 800 tys. zł.

Przekazane pieniądze dotyczyły wspomnianej placówki oraz kilku innych podobnych, które działają na terenie seminarium duchownego św. Marka w Bimbo, parafii Zbawiciela i kapucynów w Bangi. Pozwoliły one na udzielenie pomocy dokładnie 371 rodzinom.

Watykan zdecydował się na pomoc uchodźcom w tym kraju po tym, jak w grudniu zeszłego roku ogłoszono tzw. Operację Boże Narodzenie. Przyczyniła się ona do zamknięcia ośrodka przyjęcia na lotnisku w Bangi oraz kilku podobnych mu miejsc.

W tym afrykańskim kraju sytuacja ulega stopniowej, choć nadal niewielkiej sytuacji. Świadczy o tym chociażby spadek liczby uchodźców w placówkach stołecznych. W lutym 2017 przebywało ich tam prawie 128 tys., natomiast w marcu ubiegłego roku prawie 10 tys. więcej.

Fot. PKwP

Dzięki Watykanowi prawie tysiąc uchodźców wróciło do domów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze