fot. cathopic

Requiem za ofiary COVID-19

W dominikańskiej bazylice Świętej Trójcy w Krakowie odbędzie się 26 marca prapremiera „Requiem” upamiętniającego ofiary pandemii koronawirusa. Utwór skomponował młody krakowski kompozytor o. Dawid Kusz OP.

W ciągu ostatnich 2 lat choroba pochłonęła życie 110 tys. Polek i Polaków – bez imion, bez nazwisk, bez twarzy. Osób, które stały się liczbami w codziennych statystykach – zauważa o. Dominik Jarczewski OP. W dwa lata po wybuchu pandemii, 26 marca o 20.30 w bazylice Świętej Trójcy oo. dominikanów w Krakowie tym wszystkim ofiarom zostanie oddany muzyczny hołd.

fot. EPA/YONHAP

– Chcemy upamiętnić je i wyrazić wdzięczność wobec medyków walczących o życie chorych. W ten sposób sztuka i religia stworzą przestrzeń do wspólnego przeżycia żałoby – przekonuje dominikanin, dodając że koncert ma być nie tylko doświadczeniem estetycznym, ale „ważnym symbolem jedności Polaków wobec dramatu cierpienia i śmierci rodziców, rodzeństwa, dzieci i przyjaciół” i pocieszeniem dla bliskich ofiar. „Requiem” zostało skomponowane przez młodego krakowskiego kompozytora, wykładowcę UPJPII, o. Dawida Kusza OP. Utwór został zamówiony specjalnie na tę okazję. W bazylice Świętej Trójcy wystąpią Marek Pawełek na organach, Karolina Zielińska – perkusja, Maciej Adamczak – kontrabas oraz chór kameralny Sancta Trinitas pod dyrekcją kompozytora.

Jak podkreślają dominikanie, muzyczna interpretacja „Requiem” łączy w sobie różne tradycje: liturgiczno-modlitewną podkreśloną przez tradycyjną obsadę chóru i organów, wykorzystanie modalnych skal kościelnych, tradycyjnej harmoniki funkcyjnej oraz – bardziej współczesną, nawiązującą do muzyki klasycznej poprzez zastosowanie niekonwencjonalnego instrumentarium (perkusja, kontrabas jazzowy). „Utwór niesie w sobie wymiar duchowo-emocjonalny, kontemplacyjny, ale jest też wyrazem bezsilności, niepewności wobec sytuacji zewnętrznej, w której znajduje się świat” – piszą w zaproszeniu.

Wstęp na prapremierę „Requiem” jest wolny. Koncert odbywa się w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych z okazji 800. rocznicy przybycia pierwszych dominikanów do Polski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze