Resort obrony Francji: 25 października spotkanie koalicji walczącej z IS

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Spotkanie ministrów obrony krajów koalicji walczącej z Państwem Islamskim (IS) w Syrii i Iraku odbędzie się 25 października w Paryżu w celu podsumowania działań, zwłaszcza w związku z ofensywą na iracki Mosul – podał francuski resort obrony.

Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian będzie gospodarzem spotkania, w którym weźmie udział jeszcze dwunastu ministrów, w tym szef Pentagonu Ash Carter oraz ministrowie obrony Wielkiej Brytanii i Niemiec, Michael Fallon i Ursula von der Leyen.

Międzynarodowa koalicja zwalczająca IS liczy około 60 państw, w tym kraje arabskie i azjatyckie, o bardzo różnym stopniu zaangażowania wojskowego.

Celem spotkania będzie omówienie sytuacji w związku z atakiem na Mosul, na północy Iraku – poinformowało źródło we francuskim ministerstwie obrony.

Premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił w nocy z niedzieli na poniedziałek, że rozpoczęła się długo oczekiwana ofensywa sił irackich na Mosul w celu wyzwolenia tego miasta z rąk bojowników IS. Mosul pozostaje w rękach dżihadystów od czerwca 2014 roku i uznawany jest za ich główny bastion.

Według źródła z otoczenia ministra Le Driana w Mosulu znajduje się 5-8 tys. bojowników Państwa Islamskiego i stawiają czoło około 45 tys. irackich żołnierzy i peszmergów, kurdyjskich bojowników.

Państwa koalicji wspierają armię iracką i peszmergów atakami z powietrza i ostrzałem artyleryjskim, a także doradzają i szkolą. „Trzeba zwłaszcza uniknąć przemieszczania się znacznych sił Daesz (arabski akronim IS) ze strefy Mosulu do strefy syryjskiej” – tłumaczyło źródło w Paryżu.

Ministrowie będą także omawiać kwestię rozwoju sytuacji w Syrii, gdzie IS kontroluje kilka ważnych miejsc, zwłaszcza Ar-Rakkę na północy Syrii. „Spotkanie w Paryżu „będzie okazją do przypomnienia znaczenia kwestii zajęcia Rakki” – podało otoczenie ministra Le Driana.

Rakka – uważana za stolicę samozwańczego kalifatu o nazwie Państwo Islamskie, gdzie znajduje się wielu francuskich dżihadystów i skąd planowano wiele ataków w Europie, zwłaszcza we Francji – jest według władz w Paryżu głównym celem wojskowym w Syrii. 

fot. Kristine Riskær/flickr.com

Resort obrony Francji: 25 października spotkanie koalicji walczącej z IS
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze