Fot. Ludwig Schneider / Wikimedia. – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22472494

Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Pokoju. Tam był więziony kard. Wyszyński

Dzisiaj przypada 39 rocznica koronacji przez Jana Pawła II obrazu Marki Bożej Królowej Pokoju z sanktuarium w Stoczku Klasztornym na Warmii. Stoczek był miejscem uwięzienia bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, który przebywał tu prawie rok. W tym czasie ani razu nie pozwolono mu wejść do świątyni.

Jan Paweł II koronował obraz Matki Bożej Królowej Pokoju 19 czerwca 1983 roku na wałach Jasnej Góry – obraz wymontowano wówczas z ołtarza w Stoczku i przewieziono do Częstochowy. Tym samym ten wizerunek Matki Bożej jest jedynym na Warmii koronowanym przez papieża – zanim Karol Wojtyła został papieżem koronował w regionie kilka innych wizerunków Maryi, m.in. w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce.

>>> „Święta Warmia” autem, traktorem i rowerami: łosiery do Gietrzwałdu i Świętej Lipki [REPORTAŻ]

Obraz Matki Bożej Królowej Pokoju, wizerunek ten znany jest też jako Matka Boża Śnieżna, na co dzień jest otaczany kultem w sanktuarium w Stoczku Klasztornym na Warmii (ok. 10 km od Lidzbarka Warmińskiego). Kopia tego wizerunku Maryi, wykonana w technice mozaiki, jest też wmurowana w blendzie olsztyńskiej Wysokiej Bramy.

Obraz Maryi ze Stoczka Klasztornego sprowadził z Włoch na Warmię ok. 1640 roku bp. Mikołaj Szyszkowski, który też ufundował sanktuarium w tym miejscu jako podziękowanie za koniec wojny Polski ze Szwedami. Wizerunek jest kopią Salus Populi Romani z rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej.

Stoczek Klasztorny jest znany nie tylko z wyjątkowego obrazu Maryi – jest to też miejsce, w którym przez blisko rok – od 12 października 1953 do 6 października 1954 roku – więziony był prymas Stefan Wyszyński. Przez cały okres pobytu w Stoczku prymasowi ani razu nie pozwolono na wejście do kościoła – przebywał w sąsiednim klasztorze, gdzie miał do dyspozycji mały pokój sypialny, większy pokój do pracy, łazienkę i maleńkie pomieszczenie, w którym prymas urządził kaplicę. Strażnicy pozwalali prymasowi na spacery po przyklasztornym ogrodzie, ale nie mógł wychodzić nigdzie indziej. Obecnie w sanktuarium w Stoczku można zwiedzać celę prymasa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze