fot. wikimedia/Red Cross Unit München-Nord

Rocznica śmierci Jana Pawła II w ograniczonych i jednocześnie niezwykłych okolicznościach

W nadzwyczajnych okolicznościach z powodu pandemii Covid-19 minie 2 kwietnia 16. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. O godz. 21.37, gdy zmarł papież, na placu Świętego Piotra odbywać się będzie droga krzyżowa pod przewodnictwem Franciszka.

Tradycją wśród wiernych, głównie Polaków z Rzymu, pozostały doroczne rocznicowe spotkania na placu Świętego Piotra w godzinie śmierci papieża. To przywołanie modlitw, jakie trwały tam w ostatnich dniach życia św. Jana Pawła II i po jego śmierci 2 kwietnia 2005 roku. Drugi rok z rzędu w rezultacie pandemii i lockdownu nabożeństwo drogi krzyżowej w Wielki Piątek odbędzie się nie w rzymskim Koloseum, ale na placu przed bazyliką watykańską. Rozpocznie się ono o godzinie 21.00. W tym roku Wielki Piątek przypada w pierwszy piątek miesiąca – tj. 2 kwietnia. A ten dzień to jednocześnie kolejna rocznica śmierci papieża-Polaka.

fot. EPA/ANGELO CARCONI

Stacje drogi krzyżowej znajdować się będą na placu, co będzie sugestywnym powtórzeniem nabożeństwa z wiosny 2020 r., gdy podczas pierwszego lockdownu papieżowi Franciszkowi towarzyszyła niewielka grupa osób. Watykan zapowiedział dziś, że w via crucis przed bazyliką watykańską będzie uczestniczyła ograniczona liczba wiernych, zgodnie z reżimem sanitarnym. Napisanie rozważań, jak ogłosiło biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, papież powierzył katolickim skautom z miejscowości Foligno w Umbrii oraz wiernym z jednej z rzymskich parafii. Również rok temu media na całym świecie obiegły zdjęcia i przesłanie modlitwy papieża z pustego placu Świętego Piotra. Franciszek mówił wtedy: „Nie słuchaliśmy wołania ubogich i naszej poważnie chorej planety. Nadal byliśmy niewzruszeni, myśląc, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie”.

>>> Jak Jan Paweł II świętował Wielkanoc?

fot. pixabay

Dziś, w związku z pandemią koronawirusa, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret wyjaśniający zasady liturgiczne, jakie należy zachowywać celebrując w Wielkanoc najważniejsze tajemnice wiary. Również dzisiaj biuro prasowe Watykanu poinformowało, że w już drugim Wielkim Tygodniu w czasie pandemii istotnej zmianie ulegną stałe wydarzenia tych najważniejszych w Kościele katolickim dni roku liturgicznego. Papież przywróci mszę krzyżma Świętego w Wielki Czwartek, ale po raz pierwszy to nie on odprawi mszę wieczerzy Pańskiej, inaugurującą Triduum Paschalne. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze