Rodzina i przyjaciele pożegnali aktora Piotra Machalicę [ZDJĘCIA]
Dziś w Warszawie o godz. 13 w Kościele Środowisk Twórczych na Pl. Teatralnym w Warszawie rozpoczęła się msza pogrzebowa za Piotra Machalicę. Po uroczystości urna z prochami aktora zostanie przewieziona do Częstochowy. Tam Piotr Machalica zostanie pochowany w grobie rodzinnym.
Aktor zmarł w poniedziałek 14 grudnia w wieku 65 lat. Ze względu na trwającą pandemię, w mszy mogło wziąć udział jedynie 40 osób. Ci, którzy i tak zdecydowali się przybyć na Plac Teatralny, a nie mogli wejść do kościoła, uczestniczą w mszy na zewnątrz. Uroczystość była także transmitowana na kanale YouTube Duszpasterstwa Środowisk Twórczych.
Pożegnalna msza święta zostanie odprawiona w piątek o godzinie 13.00 w tym samym kościele. Następnie urna zostanie przewieziona do Częstochowy, gdzie w sobotę Piotr Machalica zostanie pochowany w grobie rodzinnym. Rodzina prosiła, aby zamiast kupowania kwiatów, przekazać datki na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie.
Piotr Machalica urodził się 13 lutego 1955 r. w Pszczynie. W 1981 r. ukończył warszawską PWST. Przez ponad 20 lat był związany z Teatrem im. Zygmunta Huebnera w Warszawie, gdzie występował m.in. „Medei” wg Eurypidesa w reż. Huebnera, „Weselu” wg Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Nazara, „Trzech siostrach” wg Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej i „Królu Learze” wg Szekspira w reż. Piotra Cieplaka. W pamięci publiczności zachowały się także jego duety z Krystyną Jandą w spektaklach „Dwoje na huśtawce” wg Gibsona w reż. Andrzeja Wajdy i „Kotka na rozpalonym blaszanym dachu” wg Williamsa w reż. Andrzeja Rozhina.
W 2006 r. aktor został dyrektorem ds. artystycznych w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie także występował na scenie (chociażby w „Hamlecie” wg Szekspira w reż. Andre Huebnera-Ochodło) i reżyserował spektakle (w tym „Życie: Trzy wersje” wg Yasminy Rezy). Funkcję dyrektorską sprawował do 2018 r. Współpracował m.in. z Teatrem Polonia, Och-teatrem i Teatrem 6.piętro. Ponadto można go było oglądać w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. „Elżbieta, królowa Anglii” i „Sokół Maltański” w reż. Laco Adamika.
Na ekranie zadebiutował w 1979 r. w serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in. w „Krótkim filmie o miłości” i „Dekalogu IX” Krzysztofa Kieślowskiego, „Zabij mnie glino” i „Sztuce kochania” Jacka Bromskiego, „Bohaterze roku” Feliksa Falka, „Saunie” Filipa Bajona, „Dniu świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego. Prócz tego szeroka publiczność kojarzy go z serialami „Złotopolscy”, „Egzamin z życia” i „Prosto w serce”. Piotr Machalica zasłynął też jako wykonawca piosenki aktorskiej. Śpiewał głównie piosenki Okudżawy, Brassensa, Wojciecha Młynarskiego i Jana Wołka. Wydał płyty: „Portret muzyczny: Brassens i Okudżawa”, „Moje chmury płyną nisko”, „Piaskownica” i „Mój ulubiony Młynarski”.
Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Doceniono go m.in. Nagrodą Wyspiańskiego (1991 r.) i odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1997 r.). W 2005 r. otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2011 r. – nagrodę Wielki Ukłon na Festiwalu Filmowym Quest Europe w Zielonej Górze.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |