Rodziny z Ukrainy znalazły schronienie w seminarium duchownym
Kilkanaście osób z Ukrainy znalazło schronienie w budynkach Wyższego Seminarium Duchownego i Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Uchodźcy cały czas przybywają do ośrodków prowadzonych przez Caritas Diecezji Kaliskiej. W seminarium zamieszkały cztery rodziny, które przyjechały spod Kijowa.
Z kolei Kuria Diecezjalna przyjęła pod swój dach dwie rodziny. Uchodźcy cały czas przybywają do ośrodków prowadzonych przez Caritas Diecezji Kaliskiej. Dotychczas w placówkach pomoc uzyskało 218 uchodźców wojennych z Ukrainy: w ośrodku „Pascha” w Przedborowie – 80 osób, w ośrodku w Słupi pod Kępnem – 50 osób, w „Domu Bartymeusza” w Domaniewie – 50 osób, w ośrodku w Dobieszczyźnie – 30 osób i w Spółdzielni „Imbir” w Kaliszu – 8 osób.
Uchodźców przyjęło także wiele parafii i domów zakonnych na terenie diecezji kaliskiej. W ostatnim czasie gośćmi z Ukrainy zapełnił się Dom Katechetyczny przy parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie. Proboszcz ks. prał. Leszek Szkopek podkreśla, że obecnie zakwaterowanych jest 20 osób, ale są jeszcze wolne łóżka. Jeśli będzie potrzeba parafia może przyjąć jeszcze kolejnych 8-10 osób (w sumie ok. 30). Przybyli z Ukrainy to przede wszystkim matki z dziećmi. Najmniejsze dziecko ma 18 dni – urodziło się już po wybuchu wojny.
Wrocław
To, co dziś robimy jest dowodem na to, że Kościół odpowiada na potrzeby osób uciekających przed wojną – mówił z kolei we Wrocławiu abp Józef Kupny na oficjalnym otwarciu „Caritas Galaktyka” – miejsca, gdzie docelowo schronienie znajdzie 100 osób. Obiekt znajduje się w byłej sali fitness, a łączna powierzchnia pomieszczeń udostępnionych uchodźcom to 1300 m. kw.
Metropolita wrocławski podkreślił, że nie mógł pozostać obojętny na obrazy z wrocławskiego Dworca Głównego PKP, jakie docierały w ostatnim czasie do mieszkańców Dolnego Śląska. – Wszyscy widzieliśmy tłumy ludzi, którzy spędzali noce na podłodze, dzieci śpiące w holu – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego, dodając: – To nie powinno tak wyglądać. Dlatego archidiecezja wrocławska wspólnie z wolontariuszami i sponsorami podjęła się prowadzenia miejsca, do którego mają trafiać uchodźcy z Ukrainy zaraz po przyjeździe do Wrocławia. – Założenie jest takie, by zatrzymujący się tu pozostawali do 48 godzin, a w tym czasie spokojnie mogli odpocząć po podróży, otrzymać ciepły posiłek oraz skorzystać z łazienek.
Z myślą o dzieciach przygotowano salę zabaw, a dzięki pomocy wolontariuszy z parafii pw. św. Augustyna, goście będą mieli zapewnieni pomoc psychologa oraz lekarza – tłumaczył ksiądz arcybiskup. Zaznaczył przy tym, że czas pobytu w ośrodku ma służyć podjęciu decyzji o docelowym miejscu pobytu na terenie Polski bądź o wyjeździe na zachód Europy, jeśli uchodźcy mają przyjaciół lub rodziny, które ich zapraszają.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |