Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rodziny z Ukrainy znalazły schronienie w seminarium duchownym

Kilkanaście osób z Ukrainy znalazło schronienie w budynkach Wyższego Seminarium Duchownego i Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Uchodźcy cały czas przybywają do ośrodków prowadzonych przez Caritas Diecezji Kaliskiej. W seminarium zamieszkały cztery rodziny, które przyjechały spod Kijowa.

Z kolei Kuria Diecezjalna przyjęła pod swój dach dwie rodziny. Uchodźcy cały czas przybywają do ośrodków prowadzonych przez Caritas Diecezji Kaliskiej. Dotychczas w placówkach pomoc uzyskało 218 uchodźców wojennych z Ukrainy: w ośrodku „Pascha” w Przedborowie – 80 osób, w ośrodku w Słupi pod Kępnem – 50 osób, w „Domu Bartymeusza” w Domaniewie – 50 osób, w ośrodku w Dobieszczyźnie – 30 osób i w Spółdzielni „Imbir” w Kaliszu – 8 osób.

fot. EPA/ARKADY BUDNITSKY

Uchodźców przyjęło także wiele parafii i domów zakonnych na terenie diecezji kaliskiej. W ostatnim czasie gośćmi z Ukrainy zapełnił się Dom Katechetyczny przy parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie. Proboszcz ks. prał. Leszek Szkopek podkreśla, że obecnie zakwaterowanych jest 20 osób, ale są jeszcze wolne łóżka. Jeśli będzie potrzeba parafia może przyjąć jeszcze kolejnych 8-10 osób (w sumie ok. 30). Przybyli z Ukrainy to przede wszystkim matki z dziećmi. Najmniejsze dziecko ma 18 dni – urodziło się już po wybuchu wojny.

Wrocław

To, co dziś robimy jest dowodem na to, że Kościół odpowiada na potrzeby osób uciekających przed wojną – mówił z kolei we Wrocławiu abp Józef Kupny na oficjalnym otwarciu „Caritas Galaktyka” – miejsca, gdzie docelowo schronienie znajdzie 100 osób. Obiekt znajduje się w byłej sali fitness, a łączna powierzchnia pomieszczeń udostępnionych uchodźcom to 1300 m. kw.

Metropolita wrocławski podkreślił, że nie mógł pozostać obojętny na obrazy z wrocławskiego Dworca Głównego PKP, jakie docierały w ostatnim czasie do mieszkańców Dolnego Śląska. – Wszyscy widzieliśmy tłumy ludzi, którzy spędzali noce na podłodze, dzieci śpiące w holu – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego, dodając: – To nie powinno tak wyglądać. Dlatego archidiecezja wrocławska wspólnie z wolontariuszami i sponsorami podjęła się prowadzenia miejsca, do którego mają trafiać uchodźcy z Ukrainy zaraz po przyjeździe do Wrocławia. – Założenie jest takie, by zatrzymujący się tu pozostawali do 48 godzin, a w tym czasie spokojnie mogli odpocząć po podróży, otrzymać ciepły posiłek oraz skorzystać z łazienek.

Fot. Justyna Nowicka

Z myślą o dzieciach przygotowano salę zabaw, a dzięki pomocy wolontariuszy z parafii pw. św. Augustyna, goście będą mieli zapewnieni pomoc psychologa oraz lekarza – tłumaczył ksiądz arcybiskup. Zaznaczył przy tym, że czas pobytu w ośrodku ma służyć podjęciu decyzji o docelowym miejscu pobytu na terenie Polski bądź o wyjeździe na zachód Europy, jeśli uchodźcy mają przyjaciół lub rodziny, które ich zapraszają.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze