Rokitno: inauguracja Maryjnego Roku Jubileuszowego

Inauguracji Maryjnego Roku Jubileuszowego w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie dokonał podczas uroczystej Mszy św. 18 czerwca ordynariusz diecezji zielonogórsko–gorzowskiej bp Tadeusz Lityński. Z tej okazji Ojciec Święty udzielił papieskiego błogosławieństwa.

W następnym roku przypadnie 350 lat od umieszczenia w kościele parafialnym w Rokitnie obrazu Matki Bożej, którą później nazwano rokitniańską. W związku z tym bp Tadeusz Lityński ogłosił w diecezji Maryjny Rok Jubileuszowy. Liturgię zakończyło papieskie błogosławieństwo, z którym złączona jest łaska odpustu zupełnego. Na mocy przywileju przyznanego przez Penitencjarię Apostolską w Rokitnie będzie można uzyskać odpust zupełny w trakcie całego roku jubileuszowego.

Obok licznie zgromadzonych wiernych w inauguracji uczestniczyli kapłani, siostry zakonne oraz biskupi: Adam Dyczkowski, Stefan Regmunt i Antoni Stankiewicz, który wczoraj obchodził w tej świątyni jubileusz 60-lecia kapłaństwa.

Homilię i papieskie błogosławieństwo wygłosił bp Tadeusz Lityński, który wiele miejsca poświęcił wyjaśnieniu znaczenia błogosławieństwa.

Duszpasterz powiedział, że Stworzyciel posługując się błogosławieństwem kapłańskim, papieskim czy nawet osoby świeckiej może dotrzeć do drugiego człowieka, gdy ten nie bardzo wie jak się otworzyć na Boga. Dalej mówił biskup, że dzięki przyjęciu błogosławieństwa człowiek pozwala się prowadzić Duchowi Świętemu. „Błogosławienie jest zaproszeniem Boga do obecności w nas byśmy mogli dalej nieść Jego światło” – wyjaśnił duszpasterz, podkreślając znaczenie modlitwy, która sprawia, że żadne cierpienie, niedomaganie czy krzywda nie zdoła odłączyć od miłości Boga.

Biskup przypomniał, że otrzymane papieskie błogosławieństwo na rozpoczęcie i zamknięcie Roku Jubileuszowego jest złączone z odpustem zupełnym. – Dziś ono jest szczególnie adresowane do ludzi chorych, cierpiących, którzy łączą się także przed telewizorami, nie mogąc uczestniczyć bezpośrednio w Eucharystii – podkreślił ordynariusz.

Bp Tadeusz Lityński w kazaniu przypomniał o działaniu grzechu i znaczeniu modlitwy, podkreślając, że Rok Jubileuszowy jest m.in. po to, by mieć możliwość realizacji odkrywania planu Bożego względem każdego człowieka.

– Bóg w swojej wielkiej miłości dzieli się z nami darem miłosierdzia – przypominał duszpasterz, zachęcając do porzucenia wszelkich form lęku i strachu. – Żyjmy radością spotkania z łaską, która wszystko przemienia. Jubileusz tego miejsca pobudza do otwartości na spotkanie w Duchu Świętym i zobowiązuje by nie zaniedbywać ducha Maryjnej gotowości służenia. Niech to miejsce stanie się ewangeliczną gospodą gdzie miłosierny Samarytanin troszczy się o porzuconych i poranionych duchowo i fizycznie.

Hierarcha zwrócił uwagę, że bez uwzględnienia prawdy o Bożym planie z pominięciem prawa dekalogu, zagraża niebezpieczeństwo planowania teraźniejszości, a również przyszłości. Naruszenie prawa Ewangelii prowadzi do grzechu. Jeśli wszystko trwałoby w grzechu człowiek byłby w sytuacji najbardziej rozpaczliwej ze wszystkich stworzeń.

– Święty czas Roku Jubileuszowego będzie zawierał dni i godziny teraźniejszości z problemami, z którymi się borykamy na co dzień, zmaganiem się pracą, walką z chorobami i niedomaganiem, problemami starszego wieku, dbaniem o godne warunki życia, o utrzymanie wierności małżeńskiej, kształtowanie ewangelicznych procesów wychowawczych w rodzinach czy szkole. Ale jest także czasem wychodzenia i odpowiedzi Boga na nasze prośby. Będzie to Rok w którym mamy szansę wzrastać w przekonaniu i bliskości i miłosierdzia. Dlatego Ojciec Święty ofiaruje nam dar papieskiego błogosławieństwa – powiedział bp Tadeusz Lityński.

Na mocy przywileju przyznanego przez Penitencjarię Apostolską w Rokitnie będzie można uzyskać odpust zupełny w trakcie całego roku jubileuszowego spełniając odpowiednie warunki.

Dekret biskupa diecezjalnego ogłaszający Rok Jubileuszowy został odczytany 17 czerwca w sanktuarium w Rokitnie podczas diecezjalnego odpustu.

Obraz Matki Bożej rokitniańskiej namalowany został na początku XVI w przez mistrzów szkoły niderlandzkiej, na drewnie lipowym. Przedstawia popiersie Matki Bożej na złoconym tle. Głowę otacza aureola wydrążona w drzewie. Charakterystycznym elementem jest odsłonięte ucho – stąd inna nazwa obrazu Matka Boża Cierpliwie Słuchająca.

Na prośbę bp. Wilhelma Pluty, Paweł VI ogłosił Matkę Boską Rokitniańską Główną Patronką ówczesnej diecezji gorzowskiej. 18 czerwca 1989 kard. Józef ukoronował wizerunek Matki Bożej koronami papieskimi. Wcześniej, 22 kwietnia złotą koronę poświęcił Jan Paweł II. 24 kwietnia 2017 r. na prośbę bpa Tadeusza Lityńskiego watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przeniosła uroczystość NMP z Rokitna na dzień 18 czerwca.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze