Patriarcha moskiewski Cyryl Fot. EPA/SERGEI ILNITSKY

Rosja: możliwa schizma wewnątrz prawosławia?

Wysłanie przez Patriarchat Konstantynopolski dwóch egzarchów na Ukrainę przypomina jeden z najcięższych okresów dziejów Kościoła w XX wieku, jakim były niepokoje lat dwudziestych. Takie pogląd wyraził patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, otwierając 14 września nadzwyczajne obrady Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Moskwa grozi, że zerwie wspólnotę eucharystyczną z Konstantynopolem, jeśli udzieli on autokefalii Kościołowi ukraińskiemu.

„To, co dzieje się obecnie w związku z wysłaniem tak zwanych egzarchów, jest lustrzanym odbiciem tego, co podejmował patriarcha konstantynopolski w latach dwudziestych, gdy Kościół nasz z patriarchą Tichonem na czele znajdował się w niezwykle trudnych warunkach” – oświadczył zwierzchnik RKP. Przypomniał, że jego poprzednik doświadczał wówczas ogromnych nacisków ze strony władz, a popierani przez rząd „odnowiciele” [obnowleńcy] rośli w siłę i wówczas Konstantynopol postanowił wysłać do Moskwy tzw. komisję na prośbę pewnych prawosławnych.

Patriarcha Moskwy Cyryl, fot. EPA/SERGEI ILNITSKY

„Jest oczywiste, że Kościół [nasz] nie wysyłał żadnych próśb do patriarchy, a widocznie zrobili to rozłamowcy-obnowleńcy” – podkreślił mówca.

Zwrócił uwagę, że patriarcha Tichon, który w owym czasie w istocie był aresztowany, napisał „bardzo jasny i zrozumiały” list protestacyjny, w którym „mężnie i wyraziście określił stanowisko”. Cyryl wezwał do trzymania się „jego linii jako jedynie słusznej i uzasadnionej kanonicznie”.

Tydzień temu – 7 września – Patriarchat Konstantynopolski oznajmił, że „w ramach przygotowań do udzielenia autokefalii Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie” mianował dwóch egzarchów dla Kijowa. Decyzję tę ostro potępił Patriarchat Moskiewski, nazywając ją wtargnięciem na obszar kanoniczny innego Kościoła. A przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych RKP metropolita Hilarion zagroził, że Moskwa zerwie wspólnotę eucharystyczną z Konstantynopolem, jeśli udzieli on autokefalii Kościołowi ukraińskiemu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze