Patriarcha Cyryl, fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Rosja: patriarcha Cyryl chce włączenia do spisu głównych wartości „miłości do ojczyzny i ofiarności”

Spis głównych wartości w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rosji należy rozszerzyć o takie pojęcia jak „wiara”, „ofiarność” i „miłość ojczyzny” – stwierdził patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Jednocześnie zaznaczył, że takie słowa jak „godność” czy „prawa i swobody narodów” są zapożyczone z Zachodu i wprawdzie też są ważne i nie można ich odrzucać, ale nie można ich stawiać na czele najważniejszych wartości zaraz po życiu.

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) przemawiał 25 października w Moskwie na otwarciu 24 Światowego Ludowego Soboru Rosyjskiego. Swą wypowiedź poświęcił w znacznym stopniu duchowym i wewnętrznym problemom społeczeństwa rosyjskiego w obecnym, „niełatwym” okresie jego historii. Zgodził się, że najwyższą wartością zapisaną w Strategii jest „życie”, ale zaraz potem idą „takie zapożyczone z filozofii zachodnioeuropejskiej pojęcia jak «godność [ludzka]» oraz «prawa i swobody człowieka»”, wyraził jednak wątpliwość, czy można je stawiać zaraz po „życiu”.

>>> Papież do księdza z Ukrainy: módlcie się, by Bóg nawrócił agresorów i by nadszedł pokój

„Odwieczne wartości”

„Czy przed tymi ideami humanistycznymi nie było żadnych wartości? A wiara, a umiłowanie ojczyzny, a gotowość do ofiar, bez czego w ogóle nasza historia jest nie do pomyślenia?” – zapytał retorycznie mówca. Według niego dobrobyt narodu [rosyjskiego] zbudowano szczególnie na ofiarach poprzednich pokoleń, tych, którzy ginęli w czasie wojny, broniąc ojczyzny, którzy pracowali zaciekle w najtrudniejszych warunkach, rozwijając gospodarkę swego kraju „i tam też nie obyło się bez ofiar”. „A jakże nie wspomnieć o miłości ojczyzny, o wierności, obowiązku i ofiarności?” – dodał.

Zdaniem Cyryla tych „odwiecznych wartości” nie należy uwarunkowywać kontekstem historycznym, a ich wykaz można jeszcze nadal rozszerzać.

Światowy Ludowy Sobór Rosyjski powołano do życia w maju 1993 roku, po rozpadzie ZSRR, gdy wielu Rosjan znalazło się w różnych krajach powstałych na terenie dawnego Kraju Rad. Inicjatorem powołania tego gremium był Rosyjski Kościół Prawosławny, który jako jedyna duża organizacja, skupiająca Rosjan, działał nie tylko w Rosji, ale też w większości nowo powstałych państw. Pierwszym przewodniczącym Soboru był aż do swej śmierci w grudniu 2008 patriarcha Aleksy II. Obecnie (od 1 lutego 2009) urząd ten pełni jego następca, patriarcha Cyryl. W Prezydium i Radzie Soboru zasiadają czołowi rosyjscy politycy i działacze społeczni, przedstawiciele świata nauki, kultury, sztuki i wychowania, wyżsi wojskowi oraz Rosjanie z tzw. bliższej (czyli krajów z byłego ZSRR) i dalszej (pozostałe państwa) zagranicy. Obecne posiedzenie przebiega pod hasłem „Prawosławie i świat w XXI wieku”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze