fot. EPA/OLEG PETRASYUK

Rosyjska rakieta trafiła w osiedle mieszkaniowe w Kijowie

Jedna z dwóch rosyjskich rakiet, które spadły w czwartek na Kijów, trafiła w osiedle mieszkaniowe – powiedziała portalowi Hromadske rzeczniczka służby ds. sytuacji nadzwyczajnych Switłana Wodołaha. Są poszkodowani, ale na razie ich liczba nie jest znana.

Rakieta trafiła w niższe piętra, a na wyższych znajdowali się ludzie. Ratownicy udali się na miejsce zdarzenia. Jak przekazała Wodołaha, druga rakieta trafiła w obiekt; rzeczniczka nie opisała go dokładniej. Wcześniej mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że dwie rakiety trafiły w dzielnicę szewczenkowską w Kijowie.

Sekretarz generalny ONZ i prezydent Ukrainy, fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Wizyta sekretarza generalnego ONZ

Rosjanie zaatakowali ukraińską stolicę w czasie wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. – Ważne, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na własne oczy zobaczył rezultaty zbrodni wojennych w Buczy i Borodziance – podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z przedstawicielem ONZ. Guterres ocenił z kolei, że Mariupol to „kryzys w kryzysie”.

Zełenski podziękował szefowi ONZ za podjęcie tematu ewakuacji cywilów i rannych z Mariupola podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Stwierdził podczas briefingu, że Ukraina dziś „broni Karty Narodów Zjednoczonych”. Ocenił jako ważne, że Guterres na własne oczy zobaczył rezultaty zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie w Buczy i Borodziance. Zaapelował też o powstrzymanie wywożenia mieszkańców Ukrainy do Rosji. Według niego Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców powinien mieć dostęp do ludzi wywiezionych z Ukrainy i powinien zapewnić ich powrót do domu – podaje Interfax-Ukraina. Wezwał również do odblokowania ukraińskich portów, z których eksportowana jest żywność.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Guterres ocenił, że agresja rosyjska to „naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych”; jak dodał, jedną z wartości ONZ jest poszanowanie dla integralności terytorialnej. Dodał, że „Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zdołała zrobić wszystkiego, co w jej siłach”, by rozwiązać konflikt. „Podczas mojej wizyty w Moskwie prezydent Putin ogólnie dał zgodę na zaangażowanie ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w ewakuację cywilów z Azowstalu. Dziś z panem Zełenskim mieliśmy możliwość omówienia tej kwestii. Podczas gdy my rozmawiamy, trwają intensywne dyskusje w sprawie urzeczywistnienia tej propozycji” – powiedział.

„Skuteczne korytarze humanitarne, lokalne zawieszenie działań bojowych, bezpieczne trasy dla cywilów i dostaw. Dziś mieszkańcy Mariupola są w rozpaczy i potrzebują takiego kroku” – dodał. Jak ocenił, „Mariupol to kryzys w kryzysie”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze