„Różaniec na Wybrzeżu”, czyli brytyjska edycja „Różańca do Granic” 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

27 listopada ubiegłego roku mieliśmy okazję obserwować Różaniec na Wybrzeżu w Irlandii. Okazało się być to, jak mówi jeden z głównych zaangażowanych Paul MacAree, największe wydarzenie religijne od czasu wizyty papieża Jana Pawła II w Irlandii w 1979 r. W tym roku, i to już nawet całkiem niedługo, odbędzie się brytyjska edycja tego wydarzenia. 

W Irlandii inicjatywa wspólnego odmawiania różańca okazała się zdobyć niespodziewanie dużą popularność – w 292 miejscach udało zgromadzić się ponad 30 000 wspólnie modlących się wiernych. Towarzyszyła jej także wspaniała rocznica, ponieważ dokładnie 27 listopada 1946 r. Irlandia, jako pierwsze państwo na świecie, została poświęcona Chrystusowi Królowi.  

 

W tym roku udział identyczna akcja doczekała się brytyjskiej odsłony. 29 kwietnia 2018 r. w ponad 60 miejscach na wybrzeżu Anglii, Szkocji i Walii katolicy również zgromadzą się na wspólnej modlitwie różańcowej. Jak mówi główny orędownik całego wydarzenia, biskup Paisley w Szkocji, John Keenan: „Jest to wezwanie skierowane do wszystkich Was […], aby poprzez przebłaganie Naszej Pani wzbudzić wielką odnowę chrześcijańskiej wiary w naszym państwie”. Dodaje również, że Matka Boża przyniesie koniec pladze aborcji w Wielkiej Brytanii oraz rozpocznie nową erę pokoju wszystkich narodów. Ma nadzieję, że dzięki takim inicjatywom uda się zwalczyć narastającą sekularyzację oraz zagrożenia czyhające na godności ludzkiej osoby, świętości życia i radości płynącej z autentycznych relacji. Wsparcia brytyjskiemu Różańcowi na Wybrzeżu udzielili również kardynał Westminster Vincent Nicholas oraz ojciec Christopher Thomas – Sekretarz Generalny Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii. 

Cała akcja jest wzorowana nie tylko na irlandzkim odpowiedniku, ale także, co wyraźnie podkreślą organizatorzy, na „Różańcu do Granic”, który odbył się w Polsce 12 grudnia ubiegłego roku: „Wierzymy, że jeżeli modlitwa różańcowa jest odmawiana przez około milion Polaków na granicach państwa, może to nie tylko zmienić bieg wydarzeń, ale otworzyć serca naszych pobratymców w chwale Pana”. W styczniu „Różaniec do Wnętrza” odbył się w Stanach Zjednoczonych. 


Biskup Keenan powiedział: „Jest to zaproszenie dla całego Ludu Bożego, dla każdego katolika”, dodał jednak: „ale także dla wszystkich stowarzyszeń i ugrupowań katolickich i wielu rodzimych wspólnot z całego kraju, abyśmy wszyscy razem, tworząc jedność, zawołali do nieba o odrodzenie się wiary, życia i pokoju”. 

Można zadać sobie pytanie: skąd w ogóle pomysł na tego typu wydarzenia? Dlaczego nie były organizowane wcześniej? Moim zdaniem jest to bezpośrednio związane z zauważaniem nie tylko przez osoby duchowne, ale także przez świeckich postępującego zepsucia życia społecznego oraz niszczenia podstawowych wartości, na których opierał się dotychczasowy świat. Postępująca moda na promowanie aborcji, rozwiązłego życia, homoseksualizmu, a przy tym nie zwracanie uwagi na rodzinę, przyjaciół, nie wspominając już o Bogu, doprowadziło do destrukcji osobowości człowieka. Na szczęście tego typu inicjatywy mogą nie tylko wybłagać zmianę obecnej sytuacji, ale także znacznie wzmacniają wspólnotę ludzi wierzących, chroniąc ją przed negatywnym wpływem współczesnych trendów.  

„Różaniec na Wybrzeżu”, czyli brytyjska edycja „Różańca do Granic” 
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze