Warszawa, 26.02.2018. Premier Mateusz Morawiecki (C-P) oraz prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wœród Narodów Œwiata (PTSWNŒ) Anna Stupnicka-Bando (C-L) podczas spotkania szefa polskiego rz¹du z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wœród Narodów Œwiata, 26 bm. w KPRM. (cat) PAP/Jakub Kamiñski

Sprawiedliwi Wśród Narodów apelują o pojednanie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Siedmioosobowa grupa przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata spotkała się w poniedziałek z Szefem Kancelarii Sejmu Agnieszką Kaczmarską. Bohaterowie uhonorowanych przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie przekazali minister Kaczmarskiej apel do Marszałka Sejmu.

Ten sam dokument otrzymał izraelski odpowiednik – przewodniczący Knesetu oraz szefowie rządów obu państw: Benjamin Netanjahu i Mateusz Morawiecki.

Zdjęcie: premier Mateusz Morawiecki oraz prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando, fot: Jakub Kamiński, PAP

Sprawiedliwi apelują w nim o pojednanie i dialog, wobec nieporozumień związanych ze zmianą ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. „Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, by nasze dwa narody, połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią budowały przymierze i przyszłość w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie” – podkreślono w apelu.

Treść listu została odczytana podczas spotkania przez Annę Stupnicką-Bando, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Przedstawiciele Towarzystwa wyrazili nadzieję, że spotkanie oraz ich aktualna działalność wpłynie na poprawę relacji polsko-izraelskich. Premier Morawiecki podziękował autorom apelu za ich inicjatywę: „Ratując naszych współbraci w czasach drugiej apokalipsy, robiliście to ze względu na moralne, etyczne głosy, które w Was były; służyliście człowieczeństwu i Polsce”.

„Wierzymy, że nasza prośba do państwa polskiego i izraelskiego, będzie wysłuchana. Chodzi o to, żeby nie skłócać naszych narodów, które już przez dobrych parę lat żyły w spokoju” – powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando.

Zdjęcie: członek Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Tadeusz Stankiewicz, fot: Marcin Obara, PAP

Zdjęcie: Prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Anna Stupnicka-Bando, fot: Jakub Kamiński, PAP

Sprawiedliwi Wśród Narodów apelują o pojednanie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze