Zdjęcie poglądowe, fot. Anna Gorzelana/Misyjne Drogi

Rozpoczął się finał konkursu Aktywna Parafia 2024

Finał czwartej edycji Konkursu Aktywna Parafia organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną rozpoczął się w sobotę w Warszawie. Podczas rodzinnego festynu parafie zakwalifikowane do finału prezentują swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. Następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.

Finał konkursu Aktywna Parafia odbywa się w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego przy ul. Smoleńskiego 31 na warszawskich Bielanach. Finaliści – parafie z całej Polski – prezentują swoje wspólnoty i lokalne specjały kulinarne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.

Celem konkursu organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej jest wyłonienie wspólnot, które w sposób najbardziej aktywny podejmują inicjatywy ewangelizacyjne, społeczne, duszpasterskie, charytatywne czy sportowe.

W krótkich słowach do uczestników konkursu bp Rafał Markowski przypomniał spotkanie papieża Franciszka z Episkopatem Polski podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. – Przypominając jak różnorodna jest wspólnota Kościoła, papież powiedział: pamiętające, że fundamentem funkcjonowania waszych diecezji są parafie. To jest podstawowa wspólnota, której nikt i nic nie zastąpi – mówił bp Markowski. – I rzeczywiście tak jest, że na przestrzeni wieków wspólnota parafialna wciąż stanowi fundament, na którym urzeczywistnia się cały Kościół powszechny. Parafia, czyli przede wszystkim ludzie, wspólnota wiernych, prezbiterzy i kościół jako Dom Boży.

fot. YouTube/Archidiecezja Warszawska

„Ta wspólnota ma swoje fundamenty w postaci posługi sakramentów, posługi Słowa, posługi miłości, ale też zmienia się, gdyż zależy od sytuacji ogólnospołecznej” – powiedział bp Markowski, podkreślając, że dziś wspólnota parafialna domaga się przede wszystkim bardzo głębokiej wszechstronnej formacji. Musi też podejmować ciekawe, nowe pomysły na podtrzymanie i rozwijanie swojego wspólnotowego charakteru, gdyż sama modlitwa i posługa sakramentalna nie wystarczą.

Finał Konkursu Aktywna Parafia 2024 prowadzi Krzysztof Ziemiec, który zwrócił się przede wszystkim do samych parafii przybyłych z całej Polski. – Sami najlepiej wiecie, jak ważne jest życie parafialne. Słyszeliśmy nieraz opinie, że Kościół śpi, kończy się, widać jego zmierzch. Tymczasem wasza obecność pokazuje, że są miejsca, które pulsują, żyją niemalże całą dobę – nie tylko wtedy, gdy odprawiane jest nabożeństwo. Każdego dnia odbywa się coś ważnego: zebrania grup parafialnych, pokazy filmów, spotkania z ciekawymi ludźmi, prace wolontariuszy czy choćby spotkania samych parafian przy kawie i ciastku. To szczególnie w dzisiejszych czasach jest szczególnie istotne. Dzięki sile takich lokalnych wspólnot jak wy – razem tworzymy siłę na tym wzburzonym dziś oceanie – powiedział Krzysztof Ziemiec. 

Bodaj najliczniej na konkurs Aktywna Parafia 2024 stawiła się Parafia pw. NMP Królowej Rodzin w Białymstoku – w całej szkole oraz na zewnątrz widać niebieskie koszulki, w które ubrani są parafianie młodsi i starsi. Nie zabrakło strojów ludowych czy rozgrzewki na gitarze przed właściwą prezentacją. Podlascy parafianie ochoczo też ruszyli do odwiedzania stoisk innych wspólnot, próbowali ich specjałów kulinarnych, bili też brawo konkurentom. Białostoczanie nie zapomnieli we własnej prezentacji o dumie ze zdobycia przez Jagiellonię Białystok tytułu mistrza piłkarskiej Ekstraklasy – na drabince sportowej zawisł żółto-czerwony trykot „Jagi” z napisem: „Oprócz Jagiellonii podlaskim „trademarkiem” jest przyimek „dla”. Jeśli dla was smakowało, dla nas jest przyjemnie. Bóg dla was zapłać!”.

Jedną z najbardziej umuzykalnionych wspólnot jest Parafia św. Mikołaja w Jedlni koło Radomia. Jej członkowie zaprezentowali nie tylko lokalne smakołyki, publikacje historyczne i działanie takich grup jak Stowarzyszenie Jedlnia czy klub sportowy GKS Królewscy Jedlnia. Wzbudzili wielki oklaski przede wszystkim hucznym wejściem na salę dziecięcej Orkiestry Dętej Boni Angeli a następnie występem Zespołu Ludowego „Królewskie Źródła”. Obydwie grupy ubogacają uroczystości religijne i społeczne w parafii swoją muzyką i śpiewem.

świeccy misjonarze
fot. cathopic

Specjały wielkopolskie, ale wytwarzane jedynie przez członków parafii zaprezentowała Parafia pw. św. Małgorzaty w Gostyniu. Skosztować można m.in. korzennej herbaty ziołowej, pączków serowych czy torcików produkowanych na bazie znanego gostyńskiego mleka zagęszczonego. Parafia jest zresztą znana zaangażowania w pomocowe programy żywnościowe – działa tam m.in. Spiżarnia Caritas, gdzie wolontariusze trzy razy w tygodniu odbierają żywność, która jest bliska terminowi ważności, i rozdają ją potrzebującym.

Barwnie prezentuje się też wspólnota o chyba najdłuższej nazwie – Parafia pw. Wniebowzięcia NMP Królowej Wychodźstwa Polskiego i św. Wojciecha Biskupa i Męczennika we Władysławowie. Parafia podkreśla swoje związki z lokalną kaszubską ojczyzną i Morzem Bałtyckim jednocześnie. Przywiozła kaszubskie rybne smakołyki, ludową rzeźbę i haft oraz informatory o historii wspólnoty. Nie zabrakło żółto-czarnych kaszubskich barw oraz górującego nad całością stołu godła Władysławowa ze znanym zapewnieniem: „Më trzimómë z Bògã” (My trzymamy z Bogiem).

„Rodzino święta, opieki Twej trzeba” – ten napis wita z daleka stoisko Parafii Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich, miasta znanego na mapie Polski przede wszystkim z corocznie tam organizowanych męskich i żeńskich pielgrzymek do Matki Boskiej Piekarskiej. Na odwiedzających czekają nie tylko słodkości, ale też żurek, nakładany z czerwonego naczynia z trudnym do zapomnienia sloganem: „Z żuru chop jak z muru”.

Zdjęcie poglądowe. Uczestniczki pielgrzymki do Piekar Śląskich w 2021r., fot. PAP/Hanna Bardo

W finale konkursu znalazły się:

– Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju
– Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach
– Parafia pw. Wniebowziętej NMP Królowej Wychodźctwa Polskiego i św. Wojciecha Bpa i M. we Władysławowie
– Parafia pw. św. Antoniego w Nowej Soli
– Parafia pw. NMP Królowej Rodzin w Białymstoku
– Parafia pw. św. Mikołaja w Jedlni
– Parafia pw. św. Małgorzaty w Gostyniu
– Parafia pw. św. Józefa we Włocławku
– Parafia pw. św. Rodziny w Piekarach Śląskich
– Parafia pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy

Spośród finałowej dziesiątki jury wybierze Aktywną Parafię roku 2024. Zwycięzcą zostanie parafia, która uzyska najwięcej punktów na każdym z etapów: podczas eliminacji do finału, prezentacji wspólnoty oraz zawodów sportowych.

Nagrodą dla zwycięskich parafii są bony na sprzęt sportowy oraz prezentacja zwycięskiej parafii na stronie internetowej eKAI.pl, jak również w mediach publicznych a także usługi sponsorowane przez Fundację Polska Bezgotówkowa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze