fot. unsplash / Hong Feng

Rozpoczął się nowy rok (według kalendarza juliańskiego)

W sobotę rozpoczął się 2023 rok według kalendarza juliańskiego, używanego przy ustalaniu dat większości świąt religijnych wiernych obrządków wschodnich, przede wszystkim w Kościele prawosławnym i przez grekokatolików. Podobnie jak Boże Narodzenie, również Nowy Rok w kalendarzu juliańskim (czyli według tzw. starego stylu) przypada trzynaście dni później niż w powszechnym kalendarzu gregoriańskim.

W części kraju nadejście nowego roku juliańskiego było okazją do świętowania. W Białymstoku i w południowo-wschodniej części woj. podlaskiego można było w nocy z piątku na sobotę bawić się nie tylko na prywatkach, ale też na balach organizowanych przez restauracje, grały na nich zespoły znane w środowisku mniejszości narodowych mieszkających w tym regionie.

>>> Boże Narodzenie u wschodnich katolików (grekokatolików) [ROZMOWA]

fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Dla osób obchodzących Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego 31 grudnia był jeszcze dniem postu (Wigilia Bożego Narodzenia Kościołów wschodnich wypada 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim). Dlatego ze względów religijnych wielu prawosławnych i grekokatolików świętowało wówczas koniec roku skromnie lub wcale.

13 i 14 stycznia – podobnie jak 31 grudnia i 1 stycznia – nie obowiązuje w woj. podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP), zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Taką możliwość wykorzystają w sobotę wieczorem kibice piłkarscy Jagiellonii Białystok, organizując akcję odpalenia setek rac w centrum miasta, by upamiętnić 103. rocznicę powstania klubu. To akcja zapoczątkowana w 2020 r., gdy przypadało stulecie założenia Jagiellonii.

>>> Smutne święta prawosławne w Odessie [WIDEO]

fot. PAP/Vladyslav Musiienko

14 stycznia (czyli 1 stycznia w kalendarzu juliańskim) w obrządkach wschodnich jest dniem świątecznym – przypada wówczas święto Obrzezania Pańskiego, upamiętniające też nadanie Jezusowi imienia. Wspomina się tego dnia również św. Bazylego Wielkiego, autora wielu dzieł teologicznych – nazywanego jednym z ojców Kościoła.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie PAKP szacują, że wiernych jest ok. 500 tys. Taką liczbę podał też Główny Urząd Statystyczny w niedawnym raporcie „Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021”. W poprzednim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne. Danych ze spisu przeprowadzonego w 2021 roku jeszcze nie ma. Przyjmuje się, że największe skupiska prawosławnych są w regionie północno-wschodnim.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze