Abp Stanisław Gądecki

fot. Flickr/EpiskopatNews

Rozpoczęło się 389. Zebranie Plenarne KEP. Miejscem obrad Kalwaria Zebrzydowska

Jesienna wizyta biskupów „ad limina apostolorum” w Watykanie, duszpasterstwo po pandemii i formacja księży – to niektóre tematy rozpoczętego dziś w Kalwarii Zebrzydowskiej 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

W Krakowie biskupi ponowią Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, dokonany w czerwcu 1921 roku. Obrady zakończą się jutro. Jednym z tematów będzie nadchodząca beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Przygotowania do tego wydarzenia oraz prace nad jego szczegółami omówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, fot. PAP/Darek Delmanowicz


Biskupi podejmą m.in. temat wizyty „ad limina Apostolorum”, którą Episkopat Polski odbędzie w czterech grupach, przez cztery kolejne tygodnie października. Każda z grup, jak zaznaczył rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak, na zakończenie pobytu spotka się z papieżem Franciszkiem. Pierwsza grupa rozpocznie swoją wizytę w dniu 4 października. Rzecznik KEP poinformował, że podczas obecnych obrad biskupi ustalą praktyczne, techniczne strony tej wizyty. Zaznaczył, że we wszystkich diecezjach przygotowywane są raporty dotyczące spraw, które następnie zostaną poruszone podczas spotkań polskich biskupów w watykańskich dykasteriach.

>>> Biskupi na 100. rocznicę poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa: Budujmy cywilizację miłości!

Jednym z tematów obrad będzie też zapowiedziany przez Franciszka synod biskupów z całego świata, który rozpocznie prace w październiku, a którego nowością jest podzielenie go na kilka etapów. Do tego wydarzenia będzie się przygotowywał także Kościół w Polsce – zaznaczył ks. Gęsiak. Kolejnym tematem będzie dokument dotyczący formacji kapłańskiej „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, który został już zatwierdzny w Watykanie. Data jego wejścia w życie ma zostać ogłoszone przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

fot. EPA/CLAUDIO PERI

Biskupi dyskutować będą także o sytuacji duszpasterskiej po wyjściu z pandemii, to znaczy jak prowadzić je po czasie, który także w sferze duszpasterskiej związany był z wieloma ograniczeniami – powiedział rzecznik KEP. Przypomniał, że premier zapowiedział złagodzenie obostrzeń sanitarnych w kościołach, dzięki czemu więcej osób będzie mogło gromadzić się na mszach św. i innych wydarzeniach religijnych. W związku z tym, zaznaczył ks. Gesiak, biskupi będa mogli odwoływać nałożone wcześniej dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach św. Na Zebraniu Plenarnym biskupi podejmą również temat rodziny i duszpasterstwa rodzin z uwagi na przeżywany Rok Rodziny Amoris Laetitia, ustanowiony z woli papieża Franciszka.

Pod koniec pierwszego dnia obrad, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, na mszę świętą, która rozpocznie się o godz. 18.00. Podczas Eucharystii nastąpi ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Akt ten odczyta przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. W tym samym dniu Akt ten zostanie dokonany we wszystkich parafiach w Polsce. Drugi dzień obrad, 12 czerwca, to w kalendarzu liturgicznym wspomnienie obowiązkowe Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W godzinach porannych biskupi będą celebrować Mszę świętą w Sanktuarium pasyjno-maryjnym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze