Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę
Na Jasnej Górze rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów. To już tradycja, że z różnych stron Polski, przed egzaminem dojrzałości, z modlitwą zawierzenia i prośbą o światło Ducha Świętego na wybory życiowych dróg, przybywają uczniowie ostatnich klas szkół średnich. Ten rok szkolny inaugurują młodzi z diecezji rzeszowskiej. Dziś przybyli z okolic Jasła i Gorlic, jutro i w piątek dotrą z innych części Podkarpacia.
– Prosimy przede wszystkim o pomyślne zdanie matury, bo jest trochę stresu, zwłaszcza ze względu na zmiany, czyli ustną maturę, ale jesteśmy dobrej myśli. Modlimy się też o łaski potrzebne na dalsze życie, bo matura to furtka do przyszłości – powiedziały maturzystki, Wiktoria i Oliwka z II LO z Jasła. Przy okazji pielgrzymki poznawały też Jasną Górę, bo były tu pierwszy raz.
>>> Od 2023 roku matura będzie trudniejsza
Nie tylko matura
Hubert i Bartłomiej z LO w Kołaczycach zauważyli, że pielgrzymka jest sposobnością do spotkania w gronie rówieśników, skorzystania z sakramentów i wspólnej modlitwy nie tylko o zdany egzamin dojrzałości, ale o właściwy wybór drogi życiowej. – Jasna Góra jest pięknym miejscem, odpowiednim też na przemyślenia i refleksje. Dobrze, że tu jesteśmy – mówili maturzyści.
Ks. Tomasz Ryczek, duszpasterz młodzieży diecezji rzeszowskiej podkreślił, że oprócz modlitwy ważne jest też, by młodzi wchodząc w dorosłość, poznali to miejsce – sanktuarium narodowe, gdzie od ponad 600 lat ludzie przyjeżdżają, odnawiają lub rozpoczynają relację z Panem Bogiem, a czasem wypraszają cuda. – Życie wiarą i ewangeliczną przejrzystością można nazwać cudem w dzisiejszych czasach. Mam nadzieję, że taki cud będzie też udziałem wielu z tych maturzystów – podkreślił kapłan.
Marek Gryboś, katecheta Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach podkreślił, że wraz z tymi, którzy przyjechali na Jasną Górę, w modlitwie pamiętają też o tych, którzy na pielgrzymkowe zaproszenie nie odpowiedzieli. – Cieszymy się, że chociaż połowa przyjechała. To jest bardzo pozytywne, bo dają tym świadectwo wobec rówieśników, co miejmy nadzieję, nie pozostanie bezowocne – dodał katecheta.
„Będziecie moimi świadkami”
Pielgrzymka maturzystów diecezji rzeszowskiej odbywa się pod hasłem „Będziecie moimi świadkami”. Bp senior Edward Białogłowski przygotował i dopasował na poszczególne dni „uroczystości”, jak nazwał 3-dniowe spotkanie młodych, przykłady świadków wiary. Dziś dla regionu Jasła i Gorlic wzorem był polski odkrywca z XIX w. Ignacy Łukasiewicz.
– Przeżywamy rok jemu poświęcony, a w nim dwa jubileusze: 200 lat od narodzin i 140 od śmierci. Był niezwykłym odkrywcą, a przy tym rzeczywiście człowiekiem praktykującym apostolat świeckich w służbie rodzinno-zawodowej. Na tym polu bardzo takich ludzi potrzeba. Dzięki jest ich trochę, ale oby było ich więcej – wyjaśniał bp Białogłowski.
Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, na Jasną Górę przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by Matkę Bożą prosić o łaski na czas życiowych wyborów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |