młodzież

fot. Unsplash

Rozpoczęto 18. Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Przedstawiciele 35 polskich diecezji spotkali się w Wigrach na 18. Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Jego tematem są zarówno bieżące wyzwania związane z duszpasterstwem młodzieży w Polsce, jak też przygotowania do 37. Światowych Dni Młodzieży, które w 2023 r. odbędą się w Lizbonie.

Diecezjalni duszpasterze młodzieży i młodzi ludzie, którzy wspierają centra duszpasterskie w swoich diecezjach, uczestniczą w trzydniowym forum, które w piątek, 5 listopada rozpoczęło się w Wigrach. Reprezentują 35 spośród 45 polskich diecezji obrządków rzymsko- i greckokatolickiego. Tematem 18. KFDM są przygotowania do Światowych Dni Młodzieży – zarówno w wymiarze diecezjalnym, które po raz pierwszy w tym roku obchodzone będą w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, przypadającą 21 listopada, jak też do międzynarodowego spotkania w Lizbonie, które odbędzie się w pierwszym tygodniu sierpnia. Ponadto uczestnicy spotkania rozmawiają też o codziennych wyzwaniach duszpasterstwa młodzieży, zwłaszcza o tym, jak skutecznie docierać do młodzieży, niezainteresowanej propozycjami Kościoła, a także: jak współpracować na poziomie ogólnopolskim.

>>> Młodzi pilnie potrzebują pomocy psychologicznej

Forum rozpoczęło się spotkaniem z delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp. Markiem Solarczykiem, który zaprosił młodych ludzi do wspólnej lektury orędzia papieża Franciszka na tegoroczny 36. ŚDM, obchodzony pod hasłem „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16). W programie trzydniowego spotkania znajdują się też m.in. spotkania z przedstawicielami watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, odpowiedzialnymi za kolejne edycje Światowych Dni Młodzieży, warsztaty pod kierunkiem ekspert ds. wizerunku Anny Słopieckiej i dziennikarki Marty Łysek, poświęcone skutecznej komunikacji w ewangelizowaniu, a także spotkanie z bp. Grzegorzem Suchodolskim, wieloletnim dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Przede wszystkim Forum jest przestrzenią do rozmów pomiędzy świeckimi i duszpasterzami młodzieży – szczególnie potrzebną nie tylko w następstwie wyzwań, jakie przyniosła pandemia koronawirusa, ale też w kontekście rozpoczętego w październiku w Kościele na całym świecie procesu synodalnego, poświęconego synodalności.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze