fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Rozpoczyna się nadzwyczajny kongres generalny Opus Dei

Około 300 osób z różnych części świata przybyło do Rzymu na nadzwyczajny kongres generalny Opus Dei, planowany od 12 do 16 kwietnia. Mają zastanowić się nad statutami prałatury i dostosować je do motu proprio „Ad charisma tuendum” – dokumentu papieża Franciszka z 14 lipca 2022 roku, który określa jej organizacje w harmonii ze świadectwem założyciela, św. Josemaríi Escrivá de Balaguer oraz z nauką soborowej eklezjologii o prałaturach personalnych.

W kongresie uczestniczy 126 kobiet i 148 mężczyzn, z czego 90 to kapłani. Kongres ten został zwołany przez prałata, bpa Fernando Ocáriza w celu „wykonania tego, o co poprosił nas Papież w kwestii dostosowania Statutów Dzieła do wskazań motu proprio «Ad charisma tuendum»”. 6 października 2022 roku w liście do wiernych Opus Dei prałat zapowiedając kongres, poprosił wiernych o konkretne sugestie dotyczące kwestii związanych ze Statutami, aby na tym nadzwyczajnym kongresie przedstawić „konkretne propozycje”.

bp Fernando Ocáriz, fot. episkopat.pl

Uczestnicy kongresu pochodzą z pięciu kontynentów: Afryki (6,6 proc.), Ameryki (36 proc.), Azji (6,2 proc.), Europy (50 proc.) i Oceanii (1,1 proc.). Kongres rozpocznie się mszą św. polecającą dzieło Panu Bogu. Następnie uczestnicy kongresu podzielą się na grupy robocze, aby przedyskutować propozycje adaptacji niektórych punktów składających się na statuty Opus Dei.

Jak zapowiedział 30 marca prałat Opus Dei, nie będzie natychmiastowej publikacji wniosków z prac prowadzonych w tych dniach. Dzieje się tak dlatego, że prace te muszą zostać przedstawione Dykasterii ds. Duchowieństwa, od której od lata ubiegłego roku zależą prałatury personalne. Po zapoznaniu się z pracami „Stolica Apostolska przekaże ostateczne modyfikacje statutów zatwierdzone przez papieża, który jest prawodawcą w tej materii”.

Pomnik założyciela, św. Josemaríi Escrivá de Balaguer, fot. EPA/ETTORE FERRARI 

Obecnie do prałatury Opus Dei należy 93 600 osób, z czego 60 proc. stanowią kobiety. Większość członków Opus Dei należy też całkowicie do swojej diecezji i żyje posłuszeństwem wobec swojego biskupa diecezjalnego. Znacznie więcej osób, współpracowników i przyjaciół wiernych Opus Dei, uczestniczy w działalności formacji chrześcijańskiej lub utożsamiana się z jego charyzmatem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze