
fot. PAP/EPA/YASUYOSHI CHIBA
Ruch Focolari: chrześcijanie świadkami jedności i dialogu
W czasach podziałów i globalnych wyzwań chrześcijanie są wezwani do dawania świadectwa nadziei Ewangelii oraz do budowania dialogu i jedności. Taki jest cel konferencji ekumenicznej zatytułowanej „Wezwani do nadziei – kluczowi uczestnicy dialogu”, która odbywa się w dniach 26-29 marca w Centrum Mariapolis w Castel Gandolfo.
W wydarzeniu – promowanym przez Centro Uno, międzynarodowy sekretariat Ruchu Focolari na rzecz jedności chrześcijan – bierze udział ponad 250 osób z 20 Kościołów chrześcijańskich z ponad 40 krajów na czterech kontynentach, w tym z Filipin, Serbii, Bułgarii, Słowacji, Irlandii, Wenezueli i Stanów Zjednoczonych. Spotkania są transmitowane za pośrednictwem streamingu i tłumaczone na 15 języków.
>>> Niemcy: ekumeniczne spotkanie biskupów z Ruchu Focolare
Wzbogacanie różnic
‘Tematy konferencji odzwierciedlają podtytuł wydarzenia „Protagoniści dialogu”, ponieważ mają na celu właśnie „zaangażowanie uczestników, którzy chcą i mogą być protagonistami w budowaniu dialogu” – wyjaśnia Sandra Ferreira Ribeiro z Focolare Centre One. Dialog: słowo, które dziś „wydaje się prawie niemożliwe ze wszystkich punktów widzenia” i dlatego konferencja chce zamiast tego pokazać, że „różnice nas wzbogacają”. „Chcemy podkreślić”, zaznacza Ferreira Ribeiro, „wiele inicjatyw, które już istnieją na całym świecie ludzi i instytucji, które wierzą w możliwość dialogu”.
Następnie odbędą się chwile refleksji na tematy takie jak „ekumenizm receptywny”, czyli możliwość uczenia się każdego Kościoła od innych. „Odbędziemy również pielgrzymkę do trzech świątyń w Rzymie, kończąc w Bazylice św. Pawła za Murami.

„Są to kościoły, które świadczą o czasach, kiedy my, chrześcijanie, byliśmy zjednoczeni i przypominają nam o tym, co Ojciec Święty Franciszek nazywa dziś 'ekumenizmem męczeństwa’ – tłumaczy Ribeiro. Dodaje, że chrześcijanie, którzy nadal ponoszą śmierć w różnych krajach świata, umierają nie dlatego, że są katolikami, prawosławnymi, luteranami, ale dlatego, że są po prostu chrześcijanami.
Pilna potrzeba jedności
Poznańskie Focolare: my nie mamy nawracać, to może zrobić jedynie Jezus [ROZMOWA]
Zwraca uwagę, że rok 2025 jest szczególnym rokiem dla ekumenizmu ze względu na trzy rocznice, które będą obchodzone w różnych terminach: w kontekście Roku Jubileuszowego, 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, zbieżności daty obchodów Wielkanocy dla wszystkich Kościołów oraz 60. rocznicy zniesienia wzajemnych ekskomunik między Kościołem Rzymu i Kościołem Konstantynopola.
>>> Poznańskie Focolare: my nie mamy nawracać, to może zrobić jedynie Jezus [ROZMOWA]
Kościoły słuchają Ducha Świętego
Organizacja konferencji jest również „ekumeniczna”, ponieważ została powierzona zespołowi chrześcijan różnych obrządków, którzy tworzą Centre One. Zespół tworzy dwóch katolików, luteranin i prawosławny. ”To bardzo miłe, ponieważ już pracujemy razem w dialogu między różnymi Kościołami – mówi Enno Dijkema. – Od samego początku zatem teoria staje się życiem, w pewności utrzymania `otwartego` podejścia, w którym związek między synodalnością a ekumenizmem jest oczywisty. To co dzieje się między Kościołami – zaznacza Dijkema – jest procesem, musimy słuchać siebie nawzajem i wzajemnie siebie wzbogacać.
W spotkaniu biorą udział przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, m.in. ks. Andrea Palmieri, podsekretarz Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, bp Derio Olivero, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu i Dialogu Konferencji Episkopatu Włoch oraz Martin Illert ze Światowej Rady Kościołów (WCC). Obecni są również Margaret Karram i Jesus Moran, przewodniczący i współprzewodniczący Ruchu Focolare.
Ruch Focolare założyła w 1943 r. w Trydencie Chiara Lubich (1920-2008). Obecnie liczy on 140 tys. aktywnych członków i ponad 5 mln zaangażowanych przyjaciół i sympatyków. Oprócz katolików należą do niego chrześcijanie z ok. 300 Kościołów oraz wyznawcy innych religii.
Ruch Focolare, oficjalnie został uznany przez Stolicę Apostolską w 1964 r. Jest obecny w 190 krajach świata, w tym również w Polsce. Jego przewodniczącą jest obecnie Margaret Karram.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |