Zdj poglądowe, fot. unsplash.com/Kat

Ruch Focolari: raport dotyczący postępowania w przypadkach nadużyć

Ruch Focolari udokumentował od 2014 roku łącznie 61 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym w swoich szeregach na całym świecie. W 42 przypadkach ofiarami są małoletni do 18. roku życia, w 17 przypadkach są to dorośli potrzebujący szczególnej ochrony, np. osoby niepełnosprawne – wynika z raportu opublikowanego przez Ruch w piątek w Rzymie. Dwa raporty dotyczyły też posiadania pornografii dziecięcej.

Według raportu przeanalizowano dane od 2014 roku do grudnia 2022 roku, przy czym w tym czasie odnotowano również przypadki, których czas popełnienia przestępstwa sięga znacznie dalej wstecz. Według raportu udało się ustalić 66 sprawców, z czego 53 to osoby świeckie, pięć osób duchownych, czworo dzieci i cztery osoby, które nie należały do ruchu, ale popełniły przestępstwo w ramach akcji Focolari. W 63 przypadkach byli to mężczyźni, tylko w trzech przypadkach kobiety. Większość przestępstw miała miejsce w Europie (39), następnie w obu Amerykach (15), Afryce (4) oraz Azji i Oceanii (3).

>>> Usłyszeć – o modlitwie, o pomocy. Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego

Według raportu w 20 przypadkach sprawcy zostali wydaleni ze społeczności, w dziewięciu musieli odbyć kary. Dziewięć spraw zostało przekazanych organom ścigania. Obecnie 19 spraw jest nadal w toku, a 12 jest zamkniętych z powodu braku wystarczających dowodów lub w jednym przypadku oskarżony zmarł.

Jako środki zaradcze przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu, zgodnie z raportem, w ostatnich latach coraz częściej oferowano kursy prewencyjne, które są skierowane zwłaszcza do osób, którym powierzono szkolenie i towarzyszenie nieletnim. Ponadto od 1 maja br. rozpocznie pracę Niezależna Centralna Komisja, która będzie zajmować się wyłącznie rozpatrywaniem zgłoszeń i wskazówek postępowań, wynika z raportu.

>>> Warszawa: Droga Krzyżowa w intencji ofiar wykorzystania seksualnego

W liście dołączonym do raportu przewodnicząca ruchu Margaret Karram i współprzewodniczący Jesús Morán Cepedano ponownie poprosili o przebaczenie wszystkie ofiary. „Nie ma słów, aby wyrazić ból i wstyd, które nadal odczuwamy w związku z tymi incydentami” – napisali. Jednocześnie oboje podziękowali poszkodowanym i ich rodzinom za wsparcie i pomoc w pogodzeniu się z sytuacją.

Ruch Focolari założyła w 1943 r. w Trydencie Chiara Lubich (1920-2008). Obecnie liczy on 140 tys. aktywnych członków i ponad 5 mln zaangażowanych przyjaciół i sympatyków. Oprócz katolików należą do niego chrześcijanie z ok. 300 Kościołów oraz wyznawcy innych religii. Ruch Focolare, oficjalnie został uznany przez Stolicę Apostolską w 1964 r. Jest obecny w 190 krajach świata, w tym również w Polsce. Jego przewodniczącą jest obecnie Margaret Karram.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze