biskup piuska

Fot. cathopic

Rumunia: wybrano nowego arcybiskupa Bukaresztu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Papież Franciszek przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną przez 75-letniego arcybiskupa Bukaresztu, Ioana Robu i mianował jego następcą dotychczasowego biskupa pomocniczego w Jassach, 68-letniego Aurela Percę.

Abp Aurel Percă urodził się w Săbăoani, w prowincji Neamţ, w diecezji Jassy, 15 sierpnia 1951 r. W 1979 roku ukończył studia filozoficzne i teologiczne w Instytucie Teologicznym św. Józefa w Jassach i 26 maja tego samego roku przyjął święcenia kapłańskie. Został włączony do kleru tamtejszej diecezji. Po trzech latach pracy duszpasterskiej został wysłany do Rzymu, gdzie w latach1979- 1980 specjalizował się w teologii patrystycznej i teologii moralnej. Uzyskał licencjat kanoniczny z teologii w Papieskim Instytucie Orientalnym (1983) oraz z teologii moralnej w Akademii Alfonsjańskiej w 1985 r. Następnie pełnił funkcję kanclerza Kurii Biskupiej swej diecezji oraz wykładał teologię moralną i teologię patrystyczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Jassach a także w tamtejszym Instytucie Teologicznym.

>>> Wybór najmłodszego na świecie biskupa zatwierdzony przez papieża

W latach 1989- 1994 był rektorem tego seminarium, a w 1994 r. został mianowany wikariuszem generalnym tej diecezji. 29 września 1999 r. Jan Paweł II mianował biskupem pomocniczym diecezji w Jassach, przydzielając stolicę tytularną Mauriana. Sakrę przyjął 8 grudnia 1999 roku.

Zobacz także
Wasze komentarze