fot. cathopic.com

Wybór najmłodszego na świecie biskupa zatwierdzony przez papieża

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek potwierdził 15 listopada wybór ks. Stepana Susa na biskupa kurii arcybiskupstwa większego kijowsko-halickiego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Decyzję w tej sprawie podjął wcześniej, zgodnie z prawem kanonicznym Kościołów wschodnich, Synod Biskupów UKGK. Nowy hierarcha, który otrzymał stolicę tytularną Zigri, ma 38 lat i jest obecnie najmłodszym biskupem katolickim na świecie; jest absolwentem KUL-u.

Ks. Stepan Sus urodził się 7 października 1981 we Lwowie. Kształcił się w miejscowym seminarium duchownym Świętego Ducha i na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim w swym mieście rodzinnym, a następnie uzupełniał studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uzyskując tam stopień magistra teologii. Po przyjęciu święceń diakonatu w 2005 był asystentem duszpasterskim w Akademii Wojskowej we Lwowie, posługując jednocześnie jako kapelan w niektórych lwowskich placówkach akademickich. 30 czerwca 2006 został wyświęcony na kapłana dla archieparchii metropolitalnej Lwowa dla Ukraińców.

fot. facebook

W latach 2008-12 był odpowiedzialny za opiekę duszpasterską nad wojskowymi w swej archieparchii, a od 2012 do chwili obecnej jest sekretarzem w tej jednostce kościelnej ds. wojskowych, więźniów, studentów i sierot, a zarazem proboszczem kościoła św. Piotra i Pawła dla pracowników garnizonu lwowskiego.

>>> Ukraina: 2/3 mieszkańców kraju uważa się za wiernych

27 października br. biskup-elekt wystartował w 44. Maratonie Piechoty Morskiej USА w Waszyngtonie, przebiegającym w tym roku pod hasłem „Biegnij z celem, finiszuj z dumą”. Przed rozpoczęciem biegu oświadczył on, że poświęca go tym wszystkim, którzy nie boją się podejmować wysiłków, którym nie jest łatwo, którzy stoją dzisiaj na rozstajach życiowych i zastanawiają się, dokąd dalej iść.

A nawiązując do udziału w imprezie osób niepełnosprawnych, na wózkach, z protezami zamiast nóg, dodał: „Nie bójcie się powstawać, biec, iść, dochodzić! Pamiętajcie, że są tacy, którzy zdobywają się na wielki wysiłek, aby zrobić to, co dla nas jest proste i zwyczajne”.

Zobacz także
Wasze komentarze