Rwanda, September 15th, 2005 Marial Sanctuary, Kibeho, Holy Mass on Our Lady of Sorrow feast day From the left: Bishop Frederie Rubwejanga of the diocese Kibungo in Rwanda and Archbishop Thaddèe Ntihinyurwa of the diocese Kigali in Rwanda Project Trip of Christine du Coudray and Agnieszka Dzieduszycka

Rwanda: biskupi przepraszają za udział Kościoła katolickiego w masakrze

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Konferencja Biskupów Katolickich w Rwandzie w specjalnym przesłaniu przeprosiła w niedzielę za rolę Kościoła katolickiego w ludobójstwie Tutsich i Hutu w 1994 roku. Oświadczenie hierarchów to ważny krok ku pojednaniu – pisze w poniedziałek agencja AP.

„Przepraszamy za wszelkie krzywdy wyrządzone przez Kościół. Przepraszamy w imieniu wszystkich chrześcijan za wyrządzone przez nas zło w każdej formie. Żałujemy, że przedstawiciele Kościoła złamali przysięgę posłuszeństwa wobec Bożych przykazań” – głosi przesłanie, które zostało w niedzielę odczytane w parafiach w całym kraju.

„Prosimy o przebaczenie za zbrodnię, która polegała na okazywaniu nienawiści naszym bliźnim z powodu ich przynależności etnicznej. Nie pokazaliśmy, że jesteśmy jedną rodziną, lecz zabijaliśmy się nawzajem” – dodano.

W oświadczeniu rwandyjscy biskupi przyznają, że członkowie Kościoła planowali i dopuszczali się zbrodni podczas masakr, w których z rąk radykałów z plemienia Hutu zginęło ponad 800 tys. Tutsich, stanowiących w kraju mniejszość, i umiarkowanych Hutu.

Po masakrze Kościół katolicki w Rwandzie przez lata opierał się próbom podejmowanym przez rząd i stowarzyszenia ocalałych, które chciały zmusić go do przeproszenia za swoją rolę w tej tragedii. Według oficjalnego stanowiska przedstawiciele Kościoła, którzy dopuszczali się zbrodni, działali w pojedynkę.

Z relacji części ocalałych wynika, że wiele ofiar zginęło z rąk katolickich duchownych i zakonnic; rwandyjski rząd twierdzi ponadto, że wiele osób zabito w kościołach, gdzie szukały schronienia.

Przesłanie biskupów zostało celowo zaplanowano na minioną niedzielę, ponieważ tego dnia oficjalnie dobiegł końca ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia – poinformował rzecznik Kościoła katolickiego w Rwandzie bp Phillipe Rukamba.

foto. PKWP

Zobacz także
Wasze komentarze