„Nie unikaj komornika” – we wtorek dzień otwarty w kancelariach komorniczych

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

We wtorek Krajowa Rada Komornicza organizuje VI Ogólnopolski Dzień Otwarty Komorników Sądowych. W ramach akcji, pod hasłem „Nie unikaj komornika”, będzie można uzyskać bezpłatne informacje prawne z zakresu postępowania egzekucyjnego.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Krajowej Rady Komorniczej Monika Janus celem akcji „jest przekazanie społeczeństwu praktycznej wiedzy na temat praw wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz zasad postępowania w sytuacji, kiedy do drzwi zapuka komornik”.

„Zależy nam też na zwiększaniu świadomości dłużników co do konsekwencji nieodbierania pism komorniczych. Szacuje się, że w średniej wielkości kancelarii komorniczej do 20 proc. listów wysyłanych do dłużników nie jest odbieranych” – dodała. Podkreśliła, że dłużnik, który nie odbiera listów wysłanych przez komornika ryzykuje tym, że nie wie ani jakie postępowanie w jego sprawie jest prowadzone, ani jakie będą dalsze konsekwencje. Zwiększa to też – w dłuższym terminie – koszty postępowania egzekucyjnego, którymi ostatecznie obciążany jest dłużnik.

We wtorek każda osoba, która chciałaby uzyskać informacje na temat postępowania egzekucyjnego może odwiedzić jedną z dyżurujących kancelarii lub zadzwonić na infolinię. Dyżury komorników będą odbywać się także u powiatowych rzeczników konsumentów w całej Polsce.

„Lista miejsc, które biorą udział w akcji dostępna jest na stronie www.lepiejtowiedzieć.pl; informacje można też uzyskać pod numerem infolinii – (22) 299 87 77” – dodała Janus.

Krajowa Rada Komornicza przygotowała także specjalny Przewodnik po Egzekucji Sądowej, który jest dostępny w wersji elektronicznej. „Zawarte w nim zostały zasady bezpiecznego zarządzania własnym majątkiem. Warto go sobie wydrukować i korzystać na co dzień z porad opracowanych przez specjalistów. Dowiemy się z niego m.in. na co uważać, co i gdzie sprawdzać, jakie są prawa osoby, przeciwko której toczy się postępowanie egzekucyjne oraz w jaki sposób z tych praw korzystać” – dodała rzeczniczka.

Dzień Otwarty Komorników Sądowych odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości i we współpracy z stowarzyszeniem Federacja Konsumentów.

foto. Krajowa Rada komornicza/Facebook.com

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze