msza święta

Fot. cathopic

Rypin: podczas Mszy św. mężczyzna z siekierą zaatakował i sprofanował ołtarz

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Niezrównoważony psychicznie mężczyzna dokonał profanacji w kościele parafii Świętej Trójcy w Rypinie diecezji płockiej. 8 czerwca w czasie Mszy św. zniszczył siekierą ołtarz. To już druga profanacja w tej diecezji w ciągu ostatnich tygodni.

Do zdarzenia doszło 8 czerwca w czasie porannej Mszy św. 46-letni mężczyzna, znany w środowisku jako niezrównoważony psychicznie, w czasie Komunii św. przybiegł z siekierą do ołtarza. Uszkodził mensę marmurowego ołtarza, kielich mszalny, Mszał, ampułki i lichtarze. Groził także siostrze zakrystiance, która usiłowała do powstrzymać. Mężczyzna został powstrzymany przez wiernych i przekazany Policji, która przybyła na miejsce zdarzenia. 

Mieszkaniec Rypina, który dokonał zniszczeń w świątyni, po zatrzymaniu przez Policję został zbadany przez lekarza i skierowany na dalszą obserwację do szpitala psychiatrycznego: – Przez całą niedzielę będziemy śpiewać suplikacje, jako wyraz przebłagania za ten świętokradczy czyn dokonany w naszym kościele – powiedział ks. dr Andrzej Krasiński, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Rypinie. 

To już druga profanacja w diecezji płockiej w ciągu ostatnich tygodni. 29 maja nieznany sprawca zdewastował krzyż znajdujący się w kruchcie kaplicy parafii pw. św. o. Pio w Płońsku – figurę Chrystusa roztrzaskał na kawałki. Krzyż prawdopodobnie został wyrwany ze ściany, uderzano nim o kamienną misę z wodą święconą, rzucono na ziemię. Postępowanie dotyczy art. 196 Kodeksu karnego, czyli znieważenia przedmiotu czci religijnej.

Zobacz także
Wasze komentarze