fot. EPA/IAN LANGSDON

Rząd Francji wyjdzie na przeciw oczekiwaniom katolików? Będzie można odprawiać msze?

Ceremonie religijne będą się mogły ponownie odbywać we Francji od 1 grudnia, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna i pod warunkiem przestrzegania protokołu sanitarnego. Wcześniej władze informowały o zamknięciu miejsc kultu przynajmniej do połowy grudnia.

Nowe informacje potwierdzili przewodniczący: Konferencji Biskupów Francji abp Eric de Moulins-Beaufort i Federacji Protestantów Francji pastor François Clavairoly po wideokonferencji z premierem Jeanem Castexem z udziałem reprezentantów Kościołów chrześcijańskich, żydów, muzułmanów i buddystów.

Protest katolików w Paryżu, fot. EPA/YOAN VALAT

Nowe wytyczne w przygotowaniu

Protokół, przygotowany we współpracy z przedstawicielami religii, ma zostać przedstawiony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ciągu 8-10 dni. Określi on, ile metrów kwadratowych powinno pozostać wolnych wokół jednego wiernego, jakie oprócz nabożeństw będą dopuszczalne aktywności przykościelne (spotkania rady parafialnej, katecheza itp.). Abp Eric de Moulins-Beaufort postulował, by można było wypełnić wiernymi jedną trzecią kościoła lub pozostawić wolne 4 metry kwadratowe wokół wiernego, a także zrezygnować ze śpiewów. Od początku listopada, w związku ograniczeniami antycovidowymi, miejsca kultu we Francji pozostają otwarte, ale nie wolno w nich celebrować nabożeństw z udziałem wiernych. Wyjątkiem są pogrzeby z udziałem nie więcej niż 30 osób.

fot. EPA/YOAN VALAT

Protest francuskich katolików i wystosowywane przez nich apele do władz odbiły się szerokim echem w wielu innych europejskich krajach. Wielu duchownych i świeckich wiernych podkreślało, że w tych trudnych czasach to piękny znak żywej wiary katolików w mocno zlaicyzowanej Francji. Podobne protesty miały miejsce wiosną – przy pierwszym lockdownie. Wówczas katolików wsparli parlamentarzyści, którzy zwrócili się z petycją do rządu, podkreślając, że wolność kultu nie może być mniej ważna niż wolność konsumpcji.

Zawieszone sprawowanie nabożeństw w Austrii

Z kolei w Austrii 16 działających tam Kościołów i związków wyznaniowych uzgodniło, że w związku z pandemią koronawirusa wstrzymują od wtorku przynajmniej do 6 grudnia publiczne nabożeństwa. O tej decyzji poinformowała minister Susanne Raab, do której kompetencji należą w austriackim rządzie kwestie wyznaniowe.

Wiedeń, fot. EPA/CHRISTIAN BRUNA


Jak zaznaczyła, porozumienie takie wynegocjowano w poniedziałek podczas wideokonferencji z przedstawicielami prawnie uznanych wspólnot religijnych. Podziękowała jednocześnie wszystkim Kościołom i związkom wyznaniowym za ich współpracę w tej sprawie. Zawieszenie publicznych nabożeństw nie oznacza jednak zamknięcia obiektów sakralnych, w których nadal będzie dozwolona prywatna modlitwa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze