Rząd Kolumbii i Narodowa Armia Wyzwolenia rozpoczęły rozmowy pokojowe
W stolicy Ekwadoru, Quito, rozpoczęły się we wtorek rozmowy między rządem Kolumbii a rebeliantami z Narodowej Armii Wyzwolenia (ELN). Celem tych negocjacji jest zawarcie porozumienia, które zakończy trwający ponad pół wieku konflikt zbrojny.
ELN nie respektuje postanowień porozumienia pokojowego podpisanego w listopadzie przez rząd i największe w Kolumbii ugrupowanie lewicowych partyzantów – FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii). Władzom w Bogocie zależy na tym, by także Narodowa Armia Wyzwolenia przystąpiła do porozumienia, ponieważ jej dalsza działalność grozi destabilizacją w terenie.
Ocenia się, że w szeregach ELN, organizacji partyzanckiej o silnej inspiracji lewicowej łączącej uwielbienie dla Che Guevary z postulatami teologii wyzwolenia, walczy jeszcze około 1,5 tys. partyzantów.
Według oficjalnych danych rządowych z 2013 roku, liczba śmiertelnych ofiar wojny domowej trwającej w kraju od 1958 roku wyniosła 274 000, ale liczba osób poszkodowanych, w tym rannych, przymusowo wysiedlonych, uciekinierów itp. sięga 8 milionów. Samych uchodźców przesiedlonych z terenu działania FARC było ok. 4 milionów.
Fot. PAP/EPA/HEIKO JUNGE
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |