fot. EPA/ABIR SULTAN

Rząd namawia, by do listy noworocznych postanowień dopisać: „zaszczepię się!”

Postanowienia noworoczne, nauka obcego języka, poranne bieganie, rezygnacja ze słodyczy – to tylko przykłady licznych planów na nowy rok. Epidemia koronawirusa sprawiła, że 2020 rok był szczególny. W rok 2021 wchodzimy pełni nadziei na powrót do normalności, ze względu na rozpoczętą akcję szczepień. 

Dlatego rząd prowadzi kampanią zachęcają do zaszczepienia się. Zainaugurował ją premier Mateusz Morawiecki. W pierwszym dniu nowego roku na jego profilu na Facebooku pojawił się post:

fot. facebook.com/MorawieckiPL

„Zaszczep się w 2021 roku – ochroń siebie i swoich najbliższych” – apelują politycy, ale przede wszystkim lekarze i epidemiolodzy. Aktualnie trwają szczepienia grupy „zero” – osób, które są na pierwszej linii frontu w walce z COVID-19. W styczniu ruszą też zapisy dla grupy pierwszej. Zaszczepić się będą mogli wtedy: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Szczegółowe informacje o Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19, w tym o etapach szczepień, znaleźć można na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie.

>>> Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP o szczepionkach przeciwko Covid-19 [DOKUMENT]

„Pamiętaj, że dzięki Tobie i Twojej decyzji o zaszczepieniu się przeciw COVID-19, szybciej powrócimy do normalności. Dlatego dołącz do akcji i spraw, żeby nadchodzący 2021 rok był po prostu lepszy” – pisze Kancelaria Premiera a jej szef, minister Michał Dworczyk zachęca: „Pobierz grafikę i opublikuj na swoich profilach w mediach społecznościowych z hashtagiem #SzczepimySię. A być może to dzięki Tobie kolejne osoby dołączą do programu szczepień!”.

Pielęgniarka Justyna Witt z Gdańsk szczepi przeciw Covid-19, fot. PAP/Adam Warżawa

„Zróbmy wszystko żeby szczepić jak najszybciej każdego, kto będzie chciał być zaszczepiony” – powiedział z kolei marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jego zdaniem arbitralny podział na grupy szczepień jest „trochę sztuczny” i nie sprzyja tworzeniu klimatu wokół szczepień. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który jest też chirurgiem, powiedział w rozmowie w Polskim Radiu 24, że szczepionki to jedno z gigantycznych osiągnięć medycyny XX wieku. Jak podkreślił, należy szczepić jak najwięcej obywateli i słuchać w tym względzie „mądrych polskich epidemiologów”. Według marszałka w systemie dystrybucji szczepień nie można zmarnować ani jednej dawki szczepionki. „Idea jest prosta: nie marnujemy żadnej szczepionki, dwa: szczepimy jak najwięcej ludzi po to, żeby osiągnąć odporność populacyjną jak najszybciej” – wskazał Grodzki.

>>> Osoby powyżej 60 roku życia otrzymają zaproszenia na szczepienia

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze