Rząd pozwala na otwarcie hoteli, galerii handlowych, muzeów, żłobków i przedszkoli
Życie gospodarcze musi nabrać tempa. Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale nie możemy być pewni, że przejęliśmy ją w zupełności. Musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale może będzie trzeba zrobić krok wstecz – mówił na początku spotkania premier Morawiecki.
– Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale ani o centymetr nie zmniejszamy obostrzeń sanitarnych. Widziałem w ostatnich dniach, po ulicach Warszawy, że ruch jest większy. Pamiętajmy, z domu wychodzimy do pracy, po zakupy i w ważnych życiowych sprawach. Nie rozluźniajmy tego – apelował premier.
Od 6 maja:
- otwarcie żłobków i przedszkoli
Decyzje będą podejmowane przez każdy organ założycielski. Premier zapowiedział zasiłek opiekuńczy dla tych, którzy nie będą mogli zaprowadzić dzieci do przedszkoli. Placówki będą miały zapewnione środki dezynfekujące.
Od 4 maja:
- otwarcie hoteli i miejsc noclegowych (ale bez restauracji, także tych przyhotelowych – to w kolejnych etapach)
„Od 4 maja, by nie ruszyć na majówkę tłumnie, gromadząc się tworzymy ryzyko zakażenia. Majówka to czas wolny, ale nie wolny od ostrożności” – mówił premier. W hotelach czy pensjonatach nie będzie można korzystać ze wspólnych sal TV, pokoi zabaw dla dzieci, basenów i saun oraz dyskotek – to niektóre wytyczne Ministerstwa Rozwoju dla branży hotelarskiej. Personel sprzątający powinien być wyposażony jednorazowe maseczki i rękawiczki.
- otwarcie galerii handlowych – na 15 m kwadratowych może przebywać 1 klient. Otwarcie dotyczy także sklepów budowlanych i meblowych. Szczegóły będą rozpisane w rozporządzeniu
- otwarcie gabinetów rehabilitacyjnych (ale nie salonów masażu czy tatuażu)
- otwarcie instytucji kultury: muzea i biblioteki – o szczegółach decydować będą organy prowadzące. Teatry i kina pozostają zamknięte. Ich otwarcie przewidziane jest w kolejnych etapach.
Przyszłe etapy otwarcia będą ogłaszane w cyklu 2-tygodniowym. Decyzje mogą być przyspieszone, ale to będzie zależało od przebiegu epidemii w Polsce.
Co z weselami i chrzcinami? – Utrzymujemy zakaz masowych spotkań powyżej 50 osób, a takich spotkań towarzyskich nie rekomendujemy. Zdrowy rozsądek jest kluczowy. Takie imprezy nie są rekomendowane. To duże ryzyko – odpowiedział minister zdrowia.
Minister zdrowia: mamy wzrost wyzdrowień, ale także wzrost nieodpowiedzialnych zachowań
– Więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu. Cieszymy się z tego i chcielibyśmy, żeby tak to dalej przebiegało – mówił minister Łukasz Szumowski. – Jechałem do pracy rowerem i widziałem, że wielu ludzi nie ma maski w ogóle albo ma maskę zsuniętą na brodę. To nie jest odwaga, to objaw egoizmu, lekceważenia tego, że możemy kogoś zarazić. Chrońmy innych – apelował minister zdrowia. Dodał też, że państwo będzie dążyć do zwiększenia liczby testów: w DPS-ach, ZOL-ach, ludzi w kwarantannie, także metodą drive-thru. Minister apeluje o ostrożność, w innym przypadku „transmisja zachorowań może drastycznie wzrosnąć”.
Przeczytaj też >>> Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk
Cały czas obowiązują znane już od wielu tygodni zasady społecznego zachowania: 2 metry odstępu między ludźmi w przestrzeni publicznej, maseczka lub inne okrycie twarzy, praca zdalna (jeśli to możliwe) i częste mycie rąk. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 197 nowych przypadkach i 10 kolejnych ofiarach koronawirusa. W sumie – od początku epidemii w naszym kraju – zarażonych zostało 12 415 osób, 606 pacjentów zmarło.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |