Fot. pixabay.com

Rządowa gazeta białoruska znieważyła księży. Opublikowała ich karykaturę ze swastyką zamiast krzyży

Wydawana przez władze obwodu mińskiego gazeta „Mińska Prawda” opublikowała we wtorek na pierwszej stronie karykaturę księży katolickich, którzy zamiast krzyży mają na piersiach swastyki.

Ks. Juryj Sańko, rzecznik Kościoła katolickiego na Białorusi ocenił, że gazeta swoją publikacją „pluje w twarz milionom katolików, którzy żyją w naszym kraju”.

„A jeśli spojrzeć na karykaturę na pierwszej stronie, gdzie znieważany jest krzyż, to jest to moim zdaniem obraza wszystkich chrześcijan. Propaganda symboliki nazistowskiej” – ocenił duchowny w sieciach społecznościowych. Dodał, że Kościół co tydzień modli się „także za swoich wrogów”.

>>> „Winniśmy oddać życie za braci” – niezwykłe, błogosławione siostry z Nowogródka

Na pierwszej stronie gazety z 7 września widnieje rysunek katolickich duchownych – krzyże na ich piersiach przekształcają się w swastykę. Jeden z księży w ręku trzyma biało-czerwono-białą flagę narodową, która stała się symbolem białoruskiego protestu przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich w ubiegłym roku, i śpiewa pieśń „Mahutny Boża”, którą tępią białoruskie władze.

Na czołówce zamieszczono także fragmenty tekstu, który sugeruje, że zarówno hymn „Mahutny Boża”, jak i symbole narodowe to atrybuty kolaborantów z czasów II wojny światowej, odpowiedzialnych za zbrodnie na ludności cywilnej.

„Współczesne kierownictwo katolickie, pomimo próśb i ostrzeżeń, nie chce zrezygnować z wykonywania w kościołach kolaboracyjnego hymnu” – widnieje na okładce.

„Co martwi katolickich działaczy na Białorusi i ich polskich patronów” – pyta gazeta.

W czasie ubiegłorocznych protestów duchowni Kościoła katolickiego krytykowali represje i przemoc ze strony władz, wzywając do dialogu społecznego.

Białoruskie władze twierdzą, że Kościół katolicki na Białorusi stanął po stronie protestów, które przedstawiają jako ekstremizm i kolorową rewolucję, inspirowaną z Zachodu.

W grudniu ubiegłego roku do kraju nie wpuszczono ówczesnego zwierzchnika katolików abp. Tadeusza Kondrusiewicza. Z czasem duchownemu zezwolono na wjazd, lecz wkrótce odszedł „na emeryturę”.

Na Białorusi dominującą religią jest prawosławie, jednak w kraju jest – według statystyk kościelnych – ok. 1,4 mln katolików.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze