Fot. pixabay.com

Rzecznik KEP: biskupi zachęcają wiernych, by włączali się w dzieło duchowej adopcji

Życie ludzkie jest skarbem i każdy ma prawo do życia. Dlatego księża biskupi zachęcają wiernych, by włączali się w dzieło duchowej adopcji – powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak podkreślił ks. Rytel-Andrianik, fakt, że życie ludzkie zaczyna się od momentu poczęcia nie jest kwestią wiary, lecz biologii.

„Kościół jest głosem tych, którzy głosu nie mają. Różne organizacje kościelne, takie jak Caritas Polska, wspierają kobiety w ciąży, znajdujące się w trudnej sytuacji, i domy samotnej matki. To jednak nie wystarczy. Benedyktyńska zasada mówi, że konieczne są dwa równoległe działania: modlitwa i praca” – wyjaśnił.

Powiedział, że Konferencja Episkopatu Polski od lat wspiera ideę duchowej adopcji dziecka poczętego, ponieważ modlitwa jest bardzo skutecznym sposobem obrony życia.

„Dlatego na Jasnej Górze sami księża biskupi kilka razy w roku ponawiają akt podjęcia duchowej adopcji. W dokumentach KEP biskupi zachęcają, by dzieło duchowej adopcji podejmować również w parafiach” – dodał.

Przypomniał też słowa z komunikatu wydanego 14 marca 2019 r. na zakończenie 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski: „Biskupi zachęcają do modlitwy w intencji każdego życia ludzkiego, od poczęcia do naturalnej śmierci. Jednocześnie proszą o podjęcie we wszystkich parafiach dzieła duchowej adopcji”.

Rzecznik zaznaczył, że w obronę życia dzieci nienarodzonych zaangażować się może każdy, na przykład wspierając materialne i psychiczne kobiety w ciąży zagrożonej aborcją, a także przez podjęcie duchowej adopcji. „Ważne jest też, aby po narodzeniu dziecka pomagać rodzicom w jego wychowaniu” – podkreślił.

Zachęcił do wchodzenia na stronę www.duchowaadopcja.pl i zaapelował do wiernych, aby robili wszystko co możliwe, by propagować ideę duchowej adopcji. Poinformował, że właśnie ruszył profil na Twitterze @DuchowaAdopcja

„W tradycji biblijnej Pan Bóg szczególnie wynagradza troskę o życie człowieka. Podobnie jest w tradycji rabinicznej. W Księdze Wyjścia czytamy o dwóch położnych, które nie zgodziły się z rozkazem faraona, który nakazał zabijanie dzieci żydowskich zaraz po urodzeniu. W nagrodę za ich postawę Pan Bóg dał jednej z tych kobiet łaskę bycia matriarchinią rodu kapłańskiego, a drugiej – matriarchinią rodu królewskiego, z którego wywodził się król Dawid. Obie tradycje – chrześcijańska i żydowska – stoją razem po stronie życia” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego jest modlitewnym zobowiązaniem podjętym w intencji nienarodzonego dziecka zagrożonego aborcją. Polega na codziennym odmawianiu specjalnej, krótkiej modlitwy za dziecko i jednej tajemnicy Różańca.

Ideę duchowej adopcji rozpropagował wykładowca filozofii chrześcijańskiej na UKSW w Warszawie Paweł Milcarek, który znalazł ulotkę zatytułowaną „Duchowa adopcja dziecka poczętego zagrożonego zagładą” w krypcie londyńskiej katedry. Tekst modlitwy wraz z osobistym komentarzem, krótkimi zasadami ideowymi nowej inicjatywy oraz swoje zobowiązanie do jej podjęcia opublikował w 1987 r. w styczniowym numerze „Rycerza Niepokalanej”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze