ks. Leszek Gęsiak, fot. PAP/Waldemar Deska

Rzecznik KEP: by naprawiać świat, pouczać innych, wskazywać drogę, sami musimy być uporządkowani

Prawda była tematem rekolekcji wielkopostnych dla dziennikarzy i ludzi mediów, które w dniach 9 i 10 marca br. poprowadził rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Rekolekcje odbyły się w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

W pierwszej nauce rekolekcyjnej Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że przedmiotem pracy dziennikarzy i ludzi mediów jest prawda. „Ich zadanie polega na tym, by wiernie opisać rzeczywistość i skomentować zachodzące procesy społeczne. Ludzie mediów powinni zatem być pierwszymi głosicielami prawdy. Jednak nie zawsze tak jest. Zdarza sią bowiem, że nie mówią o rzeczywistości takiej, jaką ona jest, ale o takiej, jaką chcieliby mieć, albo o takiej, jaką każą im pokazać mocodawcy” – ocenił. „Dzieje się tak z wielu powodów: bo nie mogą tej prawdy poznać, bo jest ona dla nich zbyt trudna, albo dlatego, że są sprytnie używanym przedmiotem służącym do propagandowej walki” – dodał.

Ks. Gęsiak zwrócił uwagę, że dziennikarze „mają przekazywać informacje, komentować wydarzenia, wydawać opinie i sądy, wyjaśniać to, co zawiłe”. „Naszą rolą jest dzielenie się z innymi tym, co wydaje się nam najważniejsze. Naszą rolą jest mówienie prawdy” – podkreślił. Dodał, że „by naprawiać świat, pouczać innych, wskazywać drogę, sami musimy być uporządkowani”.

>>> Ks. Gęsiak SJ do dziennikarzy: uczmy się bardziej słuchać siebie nawzajem

W homilii Mszy św. w pierwszym dniu rekolekcji, nawiązując do czytania z Księgi Kronik, Rzecznik KEP zwrócił uwagę, że Pan Bóg nieustannie troszczy się o człowieka posyłając do ludzi swoich proroków. „Takim prorokiem był z pewnością leżący tu męczennik, św. Andrzej Bobola. Gorliwość jego wiary i bezkompromisowa miłość do Boga i Kościoła doprowadzały jego wrogów do pasji” – zaznaczył.

„Prorokiem naszych czasów był ks. Jerzy Popiełuszko, który zło dobrem zwyciężał. Za dobro oddał swoje życie. Nie mam wątpliwości, że takim prorokiem naszych czasów był św. Jan Paweł II. Uczył nas, wskazywał kierunek, ale też po ojcowsku napominał i wytykał błędy” – zauważył.

fot. PAP/EPA (FILIPPO MONTEFORE

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że ten czas przygotowania do Wielkanocy to wołanie o nawrócenie. „Zacznijmy od naszego, osobistego nawrócenia. Gdy zmienimy się my, indywidualnie każdy z nas, to zmieni się całe społeczeństwo” – dodał.

W drugiej nauce rekolekcyjnej Rzecznik KEP zwrócił uwagę, że „jeśli z przestrzeni medialnej wyrugujemy przykazania, ośmieszymy je, wzgardzimy nimi, odrzucimy je, to będzie oznaczało, że odcięliśmy się od fundamentów. Nie ma prawdy o świecie, o naszym kraju, o Kościele w tym kraju, bez odwołania do dziesięciu przykazań i Ewangelii”.

W homilii Mszy św. w drugim dniu rekolekcji ks. Gęsiak zaznaczył, że „albo uwierzymy, że przykazania i Ewangelia są dla nas dobre, choć czasem może stawiają wielkie wymagania, albo nie uwierzymy. Jeśli nie ma wiary, droga do prawdy staje się niezmiernie kręta i trudna”.

>>> Ks. Gęsiak: proces pojednania między Polską a Ukrainą trwa

„Przygotowujemy się do Wielkanocy: oczyśćmy zatem nasze serca i wpuśćmy do nich światło Jezusa, światło prawdy. Stańmy w prawdzie wobec samych siebie, bo tylko wtedy jesteśmy sobą. Wpuśćmy prawdę i światło do naszego życia publicznego, do przestrzeni medialnej. Niech światło Jezusa nas przemieni i da nam nadzieję, że z Nim możemy zmienić świat” – zachęcił Rzecznik Episkopatu.

W czasie rekolekcji była możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze