Rzecznik KEP: słowa Bidena są przesłaniem nadziei i wskazaniem na Boga
Przytoczenie przez prezydenta Bidena słów Jana Pawła II „Nie lękajcie się” jest, być może, poza przesłaniem nadziei i wezwaniem do odwagi, także wskazaniem na Boga – powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
Rzecznik KEP przypomniał, że słowa papieża „Nie lękajcie się”, miały w 1978 r. także swoją drugą część – „otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. „To jest klucz do zrozumienia aktualności papieskiego przesłania” – zaznaczył.
Prezydent USA, rozpoczynając w sobotę wieczorem przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego, nawiązywał do słów Jana Pawła II: „+Nie lękajcie się+. Były to pierwsze słowa pierwszego publicznego wystąpienia, pierwszego polskiego papieża, po jego wyborze w 1978 r. Te słowa zdefiniowały pontyfikat Jana Pawła II. Słowa, które odmieniły świat” – powiedział Biden.
>>> NASA: powstanie nowa misja kosmiczna do wykonywania map całego nieba
„To bardzo ważne, że prezydent Stanów Zjednoczonych rozpoczyna swoje przemówienie w Polsce od przytoczenia programowych słów papieża Jana Pawła II. Słowa Ojca Świętego były początkiem bardzo poważnych zmian, które zaszły zarówno w Kościele za jego pontyfikatu, jak i w kwestiach społeczno-politycznych nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie” – powiedział PAP rzecznik KEP.
„Wszyscy zastanawiamy się, co zrobić w tej trudnej sytuacji agresji Rosji na Ukrainę. Podejmowane są wysiłki dyplomatyczne, mediacyjne, wprowadzane są różnego rodzaju sankcje, ale jest jeszcze jedna możliwość, z której być może warto skorzystać – to jest właśnie otwarcie drzwi Chrystusowi. Być może przytoczenie przez prezydenta Bidena słów Jana Pawła II jest również wołaniem o to, żeby nie lękać się – w tych wszystkich trudnych sprawach, które dotyczą wojny w Ukrainie – dostrzec także tego, który jest ponad ekonomią, ponad trudnościami społecznymi, politycznymi, ponad wojną i przemocą, czyli Boga” – ocenił rzecznik KEP.
Powiedział, że Jan Paweł II miał świadomość, że człowiek, który nie ma odniesienia do Boga w sytuacjach granicznych, w sytuacjach niepewności – może ulec rozpaczy.
>>> Przemówienie prezydenta USA w Warszawie. Biden odwołał się do słów Jana Pawła II
„W związku z tym zarówno w kontekście sytuacji geopolitycznej lat osiemdziesiątych, jak i obecnej wojny na Ukrainie – słowa papieża +Nie lękajcie się+, są wołaniem, aby mimo tej obiektywnie trudnej sytuacji, niepewności, która może prowadzić do zwątpienia – nie poddawać się rozpaczy, bo jest nadzieja w Bogu” – wskazał ks. Gęsiak.
Przypomniał, że zgodnie z nauczaniem Kościoła „rządom nie można odmawiać prawa do koniecznej obrony”. „O tym wyraźnie mówi +Katechizm Kościoła Katolickiego+” – dodał.
Rzecznik KEP zwrócił również uwagę, że Jan Paweł II w homilii 22 października 1978 r. mówił, że otwarcie się na Chrystusa w praktyce oznacza otwarcie „granic państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji i rozwoju”, a zatem „otwarcie na Chrystusa otwiera człowieka i narody na pojednanie i pokój”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |