Zdjęcie: papież Jan Paweł II, fot. PAP/arch

Rzecznik KEP w Rzymie prosi o modlitwę, by św. Jan Paweł II został doktorem Kościoła

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik przebywający w Rzymie na konferencji pt. „30 lat bez Muru Berlińskiego”, zorganizowanej przez włoskie stowarzyszenie katolickie Alleanza Cattolica prosi o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II został ogłoszony doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

W informacji przekazanej w sobotę przez biuro prasowe KEP, ks. Rytel-Andrianik w swoim wykładzie przypomniał, że św. Jan Paweł II spełnia trzy warunki, by zostać ogłoszonym doktorem Kościoła: został ogłoszony przez Kościół świętym, wyróżnia się wyjątkowym stopniem świętości i jego przesłanie teologiczne jest aktualne w każdym czasie.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Rzecznik KEP zauważył również, że 27-letni pontyfikat papieża Wojtyły przypadł na czas wielkich przemian w Europie i na świecie, ale jego nauczanie nawiązuje do bieżących kwestii, jak godność człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci, właściwe korzystanie z wolności, godność pracy ludzkiej, towarzyszenie młodym w rozeznawaniu powołania, wartość modlitwy i cierpienia, godność ludzkiego ciała i miłości, rodzina chrześcijańska.

>>> Jan Paweł II doktorem Kościoła i patronem Europy?

– W duchu listu przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka, zwracam się z prośbą o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II mógł być ogłoszony doktorem Kościoła i współpatronem Europy – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Z kolei ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wygłosił wykład nt. roli św. Jana Pawła II w upadku Muru Berlińskiego i jego zasług w tym doniosłym wydarzeniu, które zmieniło oblicze dotychczas podzielonej Europy.

Zobacz także
Wasze komentarze