fot. PAP/Radek Pietruszka

Rzecznik KEP: wielkanocna palma w naszych domach niech będzie znakiem nadziei

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Niedziela Palmowa rozpocznie najważniejszy tydzień w roku dla wszystkich chrześcijan. W tym roku przeżywamy ją w trudnych warunkach, ale niech wielkanocna palma będzie w naszych domach szczególnym znakiem nadziei i zwycięstwa – podkreśla rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W informacji przekazanej PAP w piątek, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zachęcił do tego, by nie rezygnować ze zwyczaju przygotowania palm na najbliższą niedzielę. Zaprosił też do udziału w akcji #Palma w mediach społecznościowych.

>>> List Prezydium Episkopatu do kapłanów: to czas, który pragniemy przeżywać w duchu pokory i wiary

– Choć z powodu ograniczeń sanitarnych większość z nas nie będzie mogła uczestniczyć w Niedzielę Palmową w mszach św. i nabożeństwach w naszych kościołach, to zapraszam, by w tym czasie włączać się w modlitwę w naszych rodzinach m.in. przez transmisje w mediach i internecie. W tym dniu szczególnie będziemy rozważali mękę Pańską, której ewangeliczny opis będzie czytany podczas mszy św. Z powodu epidemii zakup tradycyjnych palm będzie utrudniony, ale możemy przygotować je z materiałów, które mamy w domu, możemy też wykorzystać zielone gałązki. Ważne, żeby zaangażować do tego dzieci – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

fot. pixabay

>>> Abp Ryś: nie jadę do rodziców na święta. Z miłości do nich

Rzecznik KEP podkreślił, że palmy przypominają opisany w Ewangeliach, uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, ale są też zapowiedzią Jego męki i zmartwychwstania. – Palma jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią i cierpieniem, przynosi nadzieję życia, tak ważną dla nas w obecnym czasie. W Apokalipsie św. Jana czytamy o stojących przed „obliczem Baranka”, którzy są „przyobleczeni w szaty białe, a palmy w ręku ich”. Włączmy się w liturgię Niedzieli Palmowej w naszych domach i rozpocznijmy modlitwą Wielki Tydzień – najważniejszy tydzień w roku – dodał rzecznik KEP.

>>> Modlitwa za misjonarzy bardzo potrzebna

Zachęcił też, by publikować zdjęcia naszych palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma.

– Możemy dołączyć też cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu powstanie wielka wirtualna „procesja z palmami”. W ten sposób będziemy też dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej. Szczególnie pamiętajmy o osobach starszych, samotnych, w izolacji lub kwarantannie – wskazał ks. Rytel-Andrianik.

Zobacz także
Wasze komentarze